Mapa Norska – kde leží Norsko?

3068

Norsko je severoevropskou zemí. Jedná se o jeden nejvyspělejších států světa, který navíc disponuje úchvatnými památkami a neporušenou přírodou. Za historií se turisté mohou např. vydat do Alty, kde lze obdivovat skalní malby, z nichž nejstarší vznikly cca v roce 4 200 př. Kr. S tradičním způsobem života se je možné seznámit i na souostroví Vega a na severovýchodě Norska se lze setkat se Sámy, tedy s etnikem obývajícím arktickou oblast zvanou Laponsko. Doporučit navíc můžeme i návštěvu města Bergen, ve kterém se nalézá stará přístavní čtvrť Bryggen.

Mezi přírodními krásami musíme jmenovat západonorské fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord, jež patří k nejdelším a nejhlubším na světě a jde o nejvyhledávanější turistické destinace v zemi. Velkým lákadlem je rovněž Národní park Hardangervidda (s rozlohou 3 422 km2 největší v zemi). Stejně jako v sousedním Finsku se v Norsku nachází velké množství jezer, které lze např. navštívit v oblasti Telemark na jihu země. Kromě fjordů a jezer se tu ovšem nachází rovněž hory a ledovce.

Kde leží Norsko – poloha a základní geografické informace o Norsku

Norsko se rozkládá na severu evropského kontinentu, a to na západní straně Skandinávského poloostrova. Patří k němu ovšem i celá řada ostrovů v okolních moří jako Lofoty či Špicberky. Zatímco na jihu země je mírné podnebí, teploty směrem na sever klesají. Na západě se nacházejí fjordy, od jihu na sever se pak táhne Skandinávské pohoří. V Norsku, jež má souřadnice 65° severní šířky a 11° východní délky, se nalézá i nejsevernější pevninský bod Evropy, totiž Kinnarodden.

Sousední země:

  • Švédsko
  • Finsko
  • Rusko

Norsko má rozlohu 385 203 km2, takže je větší než Finsko, ale menší než Švédsko. Žije zde zhruba 5,3 milionu obyvatel a z tohoto hlediska je z těchto tří zemí na posledním místě. Hlavním městem země je Oslo, které se rozkládá na jihovýchodě země, a to u Oslofjordu. Norsko ovšem tvoří také četná pohoří, přičemž jeho nejvyšší bodem je hora Galdhøpiggen s výškou 2 469 m n.m.

Tato hora se nalézá v pohoří Jotunheimen, jež je zase součástí již zmíněného Skandinávského pohoří. V něm se přitom nachází i Jostedalsbreen, tedy nejvyšší ledovec kontinentální Evropy (2 083 m), který pokrývá 487 km2 a v nejsilnějším místě má tloušťku 600 m. Není tedy divu, že je Norsko vyhlášené rovněž dlouhými a zajímavými trekkingovými stezkami.

Předchozí článekMapa Nigérie – kde leží Nigérie?
Další článekMapa Ománu – kde leží Omán?