Mapa Nigérie – kde leží Nigérie?

2298

Nigérie je zemí v západní Africe, která patří k nejlidnatějším na světě. Ačkoli se nejedná o nejbezpečnější oblast, pro dobrodruhy jde o zajímavou turistickou destinaci. V Nigérii se kupříkladu nachází kulturní krajina Sukur, jež se rozkládá na východě země u hranic s Kamerunem a obdivovat tu lze palác a terasovitá pole. Navíc se tu nalézají pozůstatky bývalého železářského průmyslu, který zde v dřívějších dobách velice vzkvétal.

Za návštěvu jistě stojí i posvátný háj Osun-Osogbo, jehož součástí jsou svatyně, sochy a umělecké díla Jorubů, tedy velkého etnického národa, jehož většina žije právě v Nigérii. V zemi se navíc nachází i několik zajímavých národní parků. Upozornit chceme především na Národní park Gashaka Gumti, který je největší (6 402 km2) a setkat se zde lze s rozmanitou faunou (žije tu např. 103 druhů savců).

Kde leží Nigérie – poloha a základní geografické informace o Nigérii

Nigérie, na jejímž území se nacházejí bohaté zásoby ropy, se rozkládá na pobřeží Atlantského oceánu, konkrétně u Guinejského zálivu, jenž je považován za geografické centrum Země. O tom koneckonců svědčí i souřadnice, na nichž Nigérii na mapě naleznete, které činí 9° severní šířky a 8° východní délky. Tato západoafrická země se člení na 36 států a sousedí se čtyřmi dalšími zeměmi.

Sousední země:

  • Niger
  • Benin
  • Čad
  • Kamerun

Nigérie má rozlohu 923 768 km2 a v tomto ohledu je 14. největší africkou zemí. Na druhou stranu zde žije téměř 191 milionů obyvatel. To z ni činí nejen jednoznačně nejlidnatější zemi Afriky (druhou Etiopii obývá „pouze“ 107 milionů lidí), ale také sedmou nejlidnatější zemi světa. Hlavním městem je Abudža (Abuja), nicméně největší město země (a jedno z největších Africe) je Lagos, v němž žije i s přilehlým okolím 21 milionů lidí.

V Nigérii se nalézají náhorní plošiny a pohoří. Nejvyšší vrchol se nachází v pohoří Shebshi na hranicích s Kamerunem. Nazývá se Chappal Waddi, měří 2 419 m n. m. a často je zmiňován i jako nejvyšší vrchol celé západní Afriky. K dalším geografickým dominantám země patří řeka Niger, který je po Nilu a Kongu třetí největší africkou řekou dle délky i velikosti. Právě v Nigérii přitom vytváří deltu a následně ústí do Atlantského oceánu.

Předchozí článekMapa Nepálu – kde leží Nepál?
Další článekMapa Norska – kde leží Norsko?