Mapa Etiopie – kde leží Etiopie?

1762

Etiopie (Etiopská federativní demokratická republika) představuje vnitrozemský stát nacházející se ve východní Africe. Jde o jednu z nejchudších zemí světa, která je odkázaná na zahraniční pomoci. V zemědělství (hodně závislém na podnebí) tu pracuje zhruba 3/4 pracujících.

Zhruba polovinu obyvatel tvoří sunnitští muslimové. Velkou náboženskou skupinou jsou rovněž ortodoxní koptové.

Etiopie je jednou z nejstarších civilizací na světě, a proto si jistě zaslouží pozornost návštěvníků. Z historických pamětihodností stojí za zmínku středověká osada Lalibela, které vévodí obrovský Rock Church komplex – 11 do skály tesaných monolitických kostelů z přelomu 12. a 13. století. Z dalších zajímavých míst si ještě uveďme nejstarší islámské město Harar, úžasný hrad Gondar, město Aksúm se svými starověkými hrobkami a dalšími památkami, nejstarší stavbu Etiopie Yeha Temple (vystavěnou cca 700 let před naším letopočtem).

Obdivovat tu však můžete i přírodní krásy. Mezi ně patří Danakilská proláklina (Danakil Depression). Jde o jedno z nejsušších míst na světě a také nejžhavější. Jsou tu totiž aktivní sopky. Za zmínku stojí i Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) a jezero Tana.

Kde leží Etiopie – poloha a základní geografické informace o Etiopii

Etiopie se nachází na pobřeží Rudého moře v oblasti Afrického rohu, což je poloostrov ve východní Africe. Jde o nejvýchodnější část tohoto kontinentu a kromě Etiopie tu najdeme i Somálsko, Džibutsko a Eritrei.

Jedná se o vnitrozemský stát, jemuž dominuje rozsáhlá náhorní plošina, která se nachází ve středu země. Ta je rozdělena Velkou příkopovou propadlinou na dvě části. Nejvyšší bod Etiopie představuje Danakil Depression (-125 m) a nejvyšším bodem je Ras Dejen tyčící se do výšky 4 620 m n. m. Je zde častý výskyt zemětřesení a sopečné aktivity.

Sousední země:

  • Súdán
  • Jižní Súdán
  • Eritrea
  • Džibutsko
  • Somálsko
  • Keňa

Etiopie se rozkládá na ploše 1 127 127 km² a žije zde přes 105 milionů obyvatel. Hlavním městem země je Addis Abeba, v němž žije přes 3,3 miliony obyvatel. Město bylo založené roku 1886 Menelikem II., manželem císařovny Taytu Betul.

V zemi najdeme pohoří vysoká až 4 000 metrů, ale také jsou tu údolí v podobě kanónů, jezerní krajiny (především na jihu je rozsáhlá síť jezer). Největší přírodní nádrží je jezero Tana. Z důležitých řek si uveďme Modrý Nil, Tekelze, Šebeli, Genali a Omo. Etiopie je tropickou monzunovou oblastí s rozmanitým podnebím. To je ovlivněné nadmořskou výškou. Nejvyšší teploty se drží v Danakilské poušti.

Předchozí článekMapa Dominikánské republiky – kde leží Dominikánská republika?
Další článekMapa Filipín – kde leží Filipíny?