Lagos v Nigérii – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?

2454
Provoz v Lagosu v Nigérii | agafapaperiapunta/123RF.com
Provoz v Lagosu v Nigérii | agafapaperiapunta/123RF.com

Lagos je největší město Nigérie, které díky své rostoucí ekonomice a překypujícímu bohatství předčilo i egyptskou Káhiru. Jde aktuálně o největší město nejen v Nigérii, ale i v celé Africe a dále je to i největší přístav na celém starém kontinentě. Patří dokonce k nejrychleji rostoucím městům na světě. Město je označováno za megaměsto budoucnosti.

Město se nachází v Guinejském zálivu, kde se rozkládá na několika ostrovech v jedné obrovské laguně. Původně otrokářské město Portugalců se dnes může pochlubit svou rozlehlostí, chaosem a přeplněností. Zároveň je to však turisty země neprozkoumaná, a to i přes to, že vláda investuje miliony do modernizace a bezpečnosti. Varování jsou totiž jasná, i přes veškerou snahu, díky aktuálnímu dění, nepatří k bezpečným oblastem pro turisty. V případě, že se rozhodnete toto unikátní město přeci jen prozkoumat, měli byste být, co nejvíce opatrní, země je nepředvídatelná a existuje zde vysoké riziko terorismu, trestné činnosti, ozbrojených útoků a únosů.

Památky a jiná zajímavá místa k navštívení

  1. Jednou z nejvýznamnějších památek Lagosu je nejstarší čtvrť města, Badagry Town, jež byla založena okolo roku 1425. Jde o původní základ města, který založili Portugalci a je zajímavým místem nejen pro svou historii, ale i pro tu skutečnost, že šlo o centrum obchodu s otroky.
  2. Vůbec tou nejvýznamnější atrakcí města je však Národní muzeum, které najdete v centru města. Muzeum skrývá zajímavé exponáty, které dovolují poodhalit roušku tajemné historie Nigérie. Vystavena je tu i kulka, jíž byl zavražděn bývalý nigerijský prezident Murtala Mohammed v roce 1973.
  3. Velmi zajímavým místem je také Národní galerie, která vám ukáže historii města i zdejšího umění.
  4. Národní divadlo je považováno za srdce města. Jde o ohromné lákadlo turistů, v němž je předváděno africké umění.
  5. Velkým lákadlem je zdejší ohromný park Lekki Conservation Centre, skvělé místo pro běh i relaxaci. Park je plný stezek, chodníků i zvířat.
  6. I když Lagos stále nepatří k turistickým centrům, oplývá krásnými plážemi. Hlavní pláží je zdejší čtyři kilometry dlouhá zlatá pláž Meia Praia. Dalšími plážemi Lagosu jsou rovněž i Batata Beach, Praia Dona Ana, Praia do Camillo a nejvzdálenější Porto De Mos. Všechny nabízí skvělé vyžití.

Jídlo v Lagosu aneb co ochutnat?

Pro milovníky gastronomie je Lagos ráj. Město nabízí zajímavé, ne-li doslova fantastické chutě. Za vyzkoušení tu stojí zejména mořské plody. Pořídit je můžete i za dobrou cenu. Ty největší pochoutky se však vaří mimo turistické centrum. K zdejším velkým pochoutkám patří suya (což jsou sušená grilovaná játra a hovězí maso na jehle) nebo také killishi (kořeněné sušené maso), polévka egussi (dušené maso, sušené ryby a semena z melounu), antilopí maso, maniok, fufu, dodo (karamelizované banánové řezy) anebo také boli (což jsou pečené banány s arašídy). Vedle nigerijských pochoutek, k nimž patří také i rýžový pokrm jollof Moin Moin na každém rohu najdete McDonald. Z nápojů doporučujeme ochutnat palmové víno, pito (pivo z kukuřice), banánové pivo.

Nákupní horečka v Lagosu

Při své návštěvě nigerijského Lagosu byste neměli vynechat The Palms Shopping Centre. Jde o nejvýznamnější obchodní centrum, ale není jediné. Kromě něj se ve městě nachází i další nákupní centra, jako třeba City Mall, Mega Plaza, Silverbird Galleria, King Plaza nebo Lekki Art Market. Lagos je celkově skvělým místem pro nákupy. Všeobecně zdejší nakupování patří k levným, ale smlouvání cen je naprosto nevyhnutelnou záležitostí.

Noční život

Noční život je spojen se zdejšími bary, tanečními kluby, diskotékami a pivem. Užít tu můžete nejen tanec a pivo, ale také třeba i poker. Ty nejlepší bary a klub se nachází poblíž pláže. Nechte si poradit od místních, které jsou nejlepší a nejbezpečnější.

Nejlepší doba pro návštěvu města

Lagos se nachází v lokalitě s tropickým klimatem, které se vyznačuje obdobím dešťů (od dubna do června a od října do listopadu). V suché sezóně (v době mezi srpnem a září a potom od prosince do března) se zdejší denní teploty pohybují okolo 29 stupňů Celsia.

Předchozí článekKam se vydat v Kalkatě – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekBombaj v Indii – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?