Kingston na Jamajce – kam se vydat, co zažít a vidět?

2275
Bob Marley muzeum v Kingstonu | vadimdem/123RF.com
Bob Marley muzeum v Kingstonu | vadimdem/123RF.com

Kingston je nejen hlavním městem Jamajky, ale zároveň nejdůležitějším přístavištěm ostrova. Stát Jamajka leží na stejnojmenném ostrově v Karibském moři a je největším anglicky mluvícím ostrovem v tomto regionu.

Když se řekne Kingston

První, co vás při prvním seznámení s městem praští do nosu, je hluk, klaksony, přeplněné ulice a masy lidí. Městem zkrátka vládne hektická a rušná atmosféra, která vás naprosto pohltí.

Nejstarší čtvrtí hlavního města je Parade, která byla již od začátku 18. století důležitým centrem koloniálního života. Původní účel si tato část zachovala až dodnes, neboť se tam stále nachází místní trhy, kde si můžete nakoupit, cokoli vás napadne. V části Parade se dále rozkládá vetší množství historických budov. Nejznámější je pravděpodobně Ward Theatre neboli budova divadla, na kterou narazíte na jihovýchodním konci parku Williama Granta. Na tomto místě najdete i jedno z nejposvátnějších míst na Jamajce – Kingston Parish Church. Náboženským účelům slouží i Coke Memorial Hall v jihovýchodní části parku.

Parků se ve městě nachází vícero. Jedním z těch významnějších je National heroes park, kde jsou k vidění sochy národních hrdinů a kulturních představitelů uspořádané do kruhu.

Když se ocitnete v Kingstonu, projděte se po Hope Road, kde spatříte tři budovy v typickém jamajském stylu, a to Devon House, Jamaica House a King´s house. Devon House byl domem prvního jamajského černošského milionáře. Zajímavostí je, že dodnes je tento dům jeden z nejluxusnějších na Jamajce. Návštěvníci si zde každý den kromě neděle mohou prohlédnout rozsáhlé sbírky vzácných historických předmětů z oblasti Karibiku.

Na stejné ulici naleznete i muzeum ikony Jamajky a reggae, jehož obličej se vám ve spojení s tímto ostrovem jistě vybaví jako první. Ano, řeč je o Bobu Marleym. Kdo by si nechtěl prohlédnout fotografie, zlaté a platinové desky, dokumenty a přitom si poslechnout tento jedinečný hudební styl? Reggae je pro Jamajku typické stejně jako Socha Svobody pro New York, proto při návštěvě nevynechejte muzeum Boba Marleyho. Neobyčejný zážitek si navíc odnesete, pokud navštívíte i jeden ze stovek reggae barů, kde teprve nasajete tu pravou jamajskou atmosféru.

Další významná místa, která můžete při svém putování Kingstonem navštívit:

 • Socha Negro Aroused – představuje otroka, který se vymaňuje z pout. Nedaleko od ní nemůžete minout Národní galerii. Jedná se o velice krásnou budovu, v níž jsou uloženy nejrůznější jamajské a karibské památky.
 • African Caribbean Institute – zde si můžete prohlédnout expozici afro-karibské kultury.

Slavnosti a festivaly konané v Kingstonu

Jelikož se Jamajčané rádi baví, milují noční život a zábavu, koná se ve městě Kingston mnoho nejrůznějších slavností a festivalů. Za všechny můžeme jmenovat například:

 • Mezinárodní Reggae den – v červenci si můžete vychutnat přehlídku koncertů a představení.
 • Reggae Sumfest – pětidenní reggae akce, kde se připomíná hudba a především tvorba Boba Marleyho.
 • Jamaica Jazz and Blues Festival – akce konaná v listopadu ukazuje, že na Jamajce není jen reggae. Jedná se o opravdu výjimečnou akci, na kterou se sjedou umělci a soubory snad z každého koutu světa.
 • Přehlídka pořádaná ke Dni nezávislosti – 6. srpna
 • Vánoční slavnosti konané v Devon House

Výlety do okolí Kingstonu

 • Port Royal – jedná se o malé město, které je ovšem proslavené svou pirátskou historií. Port Royal byl dokonce přezdíván nejzkaženějším městem západu. Významných míst se tady nachází pomálu, ale můžeme jmenovat například pevnost Fort Charles a také jeden znejstarších kostelů na ostrově-kostel sv. Petra.
 • Montego Bay dokáže turistům nabídnout krásné budovy v gregoriánském stylu, historické kostely – Burchell Memorial Church a St. James Parish Church. Pokud chcete navštívit některou z uměleckých galerií, navštivte ulici Gloucester Avenues a hned budete mít z čeho vybírat. Historii plantáží vám například přiblíží muzeum vsídle Bellefied Great House, kde vám dokonale nastíní život otroků a plantážníků na Jamajce v 18. – 19. století. Můžete zde rovněž navštívit restauraci nabízející typická jamajská jídla, která je vybudována v původních prostorách cukrového mlýna.
 • Negril je tím pravým místem, pokud na vaší cestě nechcete přijít o nejkrásnější pláže.
 • Milovníci vodních sportů a především potápění by neměli vynechat turistické letovisko Ocho Rios. A když už tam budete, omrkněte i nejhonosnější budovu Harmony hall nebo botanickou zahradu Shaw park Gardens.

Zajímavých míst i kulturních akcí je v Kingstonu k vidění nespočet. Záleží tak pouze na období, kdy chcete jamajské hlavní město navštívit, a samozřejmě na vašich preferencích, kam konkrétně vyrazíte.

Předchozí článekZajímavá místa a památky ve švýcarském Bernu
Další článekRyanair mění pravidla pro check-in zdarma