Kampánie v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3180

Italský jih je proslulý významnými historickými památky pocházejícími i z těch nejdávnějších období naší historie, malebnými romantickými městečky plnými úzkých uliček i krásných náměstí s kavárnami a tradičními italskými restauracemi, řadou nádherných pláží a v neposlední řadě i krásnou hornatou krajinou s množstvím jedinečných národních parků. Zástupce všech těchto turisticky atraktivních míst naleznete i v nádherné Kampánii, která je v Itálii známá jako Campania. Naleznete ji na pobřeží Tyrhénského moře. Jedná se o velmi zajímavou oblast plnou těch nejkrásnějších památek, jež jsou odkazem na období existence starověkého Říma i Neapolského království. Právě Neapol je také hlavním městem celého regionu.

Nejen Neapol, ale i další města ležící v této oblasti se mohou pochlubit tradiční italskou atmosférou, kterou vytvářejí nejen krásné památky a historické uličky, ale také místní restaurace podávající pokrmy připravované z výtečné a v této oblasti velmi oblíbené buvolí mozzarelly. Patříte-li mezi milovníky tradiční italské Margherity či lahodného Caprese, budete se zde cítit jako v ráji. Obě tyto pochoutky vznikly právě v Kampánii, během celého svého pobytu tak budete přímo u zdroje. K takovým pokrmům samozřejmě nesmí chybět sklenka vyhlášeného italského vína. Zkuste ochutnat třeba některou z odrůd vyráběných z vína pěstovaného na svazích sopky Vesuv a určitě nebudete litovat. Pokud se posléze vypravíte i mimo města, můžete obdivovat nádhernou přírodu i malebné pobřeží omývané tyrkysově modrým mořem. Narazíte zde na hojně navštěvované pláže, ale objevit můžete i opuštěné romantické zátoky ukryté za skalnatými výběžky. Ne nadarmo je Kampánie považována za jeden z nejkrásnějších regionů Itálie. Tak pojďte společně s námi nasávat atmosféru kouzelného italského jihu plnými doušky.

Zajímavá místa a památky v italské Kampánii

Neapol (Napoli)

Neapol je úchvatným městem, jehož návštěvu byste během pobytu v Kampánii určitě neměli vynechat. Jedná se o třetí největší město Itálie, které je velmi často považováno také za místo mnohých kontrastů. Najdete zde překrásná místa, také se ale, jak již tomu v Itálii bývá, setkáte s nepořádkem a dalšími nešvary místních velkoměst. Přesto ale stojí za to Neapol navštívit. Ne nadarmo se totiž říká “vidět Neapol a zemřít”.

Neapol leží v blízkosti dosud činné sopky Vesuv, na níž je z města velmi krásný výhled. Samotné město se může pochlubit velmi bohatou a zajímavou historií. Kvůli tomu se zde nachází nespočet velmi významných památek. Historické centrum města bylo kvůli svému nezměrnému významu dokonce zapsáno na seznam UNESCO. Nepřehlédnutelnou dominantu zde tvoří monumentální Královský palác pocházející ze 17. století. Jeho interiér je zdoben freskami, sochami i mramorem, a zámek je samozřejmě obklopen nádhernou zahradou. Za vidění poté stojí i dóm San Gennaro, hrad Castel Nuovo i celá řada dalších neapolských kostelů a hradů. Určitě si nenechte ujít ani procházku kolem místního přístavu. Pokud chcete zažít opravdovou rušnou Itálii plnou úzkých uliček i vyhlášených restaurací, měli byste navštívit místní španělskou čtvrť (Quartieri Spagnoli).

Vesuv

Řada návštěvníků Neapole si samozřejmě nenechá ujít výpravu k nedaleké sopce Vesuv, která je jediným stále činným vulkánem ležícím na evropské pevnině. Poslední erupce zde proběhla v polovině minulého století. Svou sílu však sopka demonstrovala již několikrát a vědci jsou stále přesvědčení, že se ještě nechystá vyhasnout. Vesuv je tak pod neustálým dohledem odborníků. Přesto je Vesuv velmi oblíbeným turistickým cílem a výstup na něj je považován za jedinečný a lehce adrenalinový zážitek. Vždyť kdy jste se naposledy procházeli po aktivní sopce?

Caserta

Pokud patříte mezi obdivovatele krásných barokních paláců, určitě byste neměli vynechat návštěvu městečka Caserta ležícího přibližně 40 kilometrů severně od Neapole. Právě zde se totiž nachází překrásný královský palác Caserta, kterému je velmi často přezdíváno “italské Versailles”. Stačí jediný pohled a bude vám jasné, proč tomu tak je. Podoba s francouzským palácem je více než zřejmá. Jedná se o jeden z vůbec nejrozsáhlejších evropských zámků, který svého času sloužil jako sídlo Bourbonů. Jeho interiér je vskutku okouzlující. Palác se může pyšnit stovkami nejrůznějších místností a dokonce i jedním z největších barokních schodišť na světě. Palác je obklopen nádhernými zahradami rozpínajícími se na vegetací porostlém svahu. Obdivovat zde můžete nespočet vodních kaskád, kanálů a nádherných soch.

Pompeje (Pompeii)

Nedaleko od Neapole můžete navštívit i oblíbené Pompeje, pozůstatky starověkého města, které bylo počátkem našeho letopočtu zničeno výbuchem sopky Vesuv. Dnes zde můžete spatřit ruiny antických památek zapsaných na seznamu UNESCO. Pompeje hrály velmi klíčovou roli při současném poznávání antické kultury. Ve městě se totiž nacházelo hned několik nevěstinců. Ty byly také důvodem, proč se lidé dříve domnívali, že výbuch sopky byl “Božím trestem”. Dnes už však převládá názor, že podobně vypadala i další antická města. Z Pompejí se tak stalo jedinečné okénko do historie, které nám pomáhá pochopit život v prvním století našeho letopočtu. Mezi nejvýznamnější stavby, jejichž pozůstatky lze v Pompejích obdivovat, patří amftiteátr, Mořská brána či místní fórum, jak se nazývalo centrum antických měst. V blízkosti starověkého města se nachází i moderní město založené až o několik staletí později.

Amalfitánské pobřeží (Costiera Amalfitana)

Nedaleko od Pompejí se rozpíná krásné Amalfitánské pobřeží, které je považováno nejen za jedno z nejkrásnějších pobřeží Kampánie, ale rovnou i celé Itálie. Na své si zde přijdou i milovníci projížděk na motorkách či jiných dopravních prostředcích, protože podél pobřeží vede jedna z nejkrásnějších silnic Itálie. Hlavním lákadlem jsou poté letoviska situovaná podél krásného pobřeží, jež je obklopeno malebnou krajinou plnou vysoko se tyčících hor, vinic a plantáží olivovníků. Menší i větší pláže jsou lemovány lesíky, jež vytvářejí přirozený stín. Podél pobřeží leží i několik měst a vesnic, z nichž za zmínku stojí například Amalfi, které dalo celému pobřeží jeho jméno. Jeho dominantou je katedrála di Sant’Andrea, jejíž vznik je datován do 11. století.

Salerno

Pokud budete po pobřeží pokračovat dále, dojedete až do města Salerno ležícího v Salernském zálivu. Ve městě se nachází mimo jiné třeba nejvíce využívaný přístav Tyrhénského moře. Historie Salerna rovněž sahá až do období před začátkem našeho letopočtu. Nejvýznamnější městskou památkou je katedrála Salerno s hrobem svatého Matouše, kterému je rovněž zasvěcena. Mezi další významné stavby patří městské paláce Palazzo della Provincia a Palazzo di Città. Ani v Salernu samozřejmě nemůže chybět tradiční italský městský hrad. Ten zdejší nese název Castello di Arrecchi a díky své poloze na jedné z vyvýšenin nabízí velmi krásný výhled na celé město.

Národní park Cilento, Vallo di Diano a Alburni (Parco Nazionale del Cilento, Vallo di Diano e Alburni)

Na území Kampánie můžete najít i jeden velmi krásný a výjimečný národní park. Je jím Národní park Cilento nacházející se nedaleko od města Salerno. Výjimečný je zejména tím, že se na jeho území nacházejí velmi významná archeologická naleziště. Kromě nalezišť se park může samozřejmě pochlubit i krásnou přírodou, jejíž dominantou jsou horské hřebeny. Oblast je velmi bohatá i na nejrůznější přírodní úkazy, mezi něž patří jeskyně či skalnaté útesy. Jedná se o jeden z největších italských národních parků.

Ostrov Capri

Součástí italské Kampánie je několik ostrovů tvořících takzvané Kampánské souostroví. Součástí tohoto souostroví je i krásný ostrůvek Capri se stejnojmenným hlavním městem. Dostat se sem můžete z Neapole i Sorrenta. Na ostrově si lze poté dopřát příjemný odpočinek na některé z krásných pláží. Vynechat byste však určitě neměli ani procházku ostrůvkem, během níž můžete spatřit několik velmi zajímavých míst. Pravděpodobně největším lákadlem ostrova Capri je Modrá jeskyně (Grotta Azzura), mořská jeskyně, v níž voda osvětlená světlem pronikajícím do jeskyně zvenčí vytváří ten nejkrásnější odstín modré barvy.

Kam na výlet?

Gaeta

Z Kampánie se můžete velmi snadno vypravit i na návštěvu okolních regionů. Zvláště pokud budete mít k dispozici auto, je to opravdová hračka. Vypravit se můžete třeba do sousedního regionu Lazio, v němž naleznete mimo jiné i přístavní město Gaeta. Jedná se o velmi krásné město ležící na pobřeží Tyrhénského moře. Prohlédnout si zde můžete mimo jiné třeba monumentální aragonský hrad či velmi zajímavý kostelík San Giovanni a Mare. Město je propojeno s oblíbeným přímořským letoviskem Serapo, které je plné krásných písečných pláží. Letovisko Serapo se táhne podél pobřeží až ke krásnému parku Parco Nazionale del Circeo. Nad městem se tyčí hora Monte Orlando.

Campobasso

Vypravit se můžete i do malebného historického města Campobasso, které je hlavním městem regionu Molise. Ve městě Campobasso, stejně jako v dalších jihoitalských městech, nesmí chybět tradiční hrad. Zde je to středověký hrad Monforte pyšnící se vzhledem typickým pro normanské a longobardské hrady. Za povšimnutí stojí i katedrála Santissima Trinità, v jejímž interiéru jsou ukryty nádherné varhany. Ve městě se poté nachází celá řada dalších historických i moderních budov a krásných parků.

Kampánie je natolik krásná a plná zajímavých míst, že na její popis by nám možná nestačila celá kniha. Tolik měst, památek, přírodních úkazů i přímořských letovisek by bez problémů zaplnilo stovky stran a jejich návštěva možná stovky dní. I několikadenní dovolená však stačí k získání nezapomenutelných zážitků. Navštivte nádhernou Neapol, zajeďte do nedalekých Pompejí, prohlédněte si fascinující sopku Vesuv, vykoupejte se v tyrkysově modrých vodách Tyrhénského moře a nezapomeňte ochutnat italské kulinářské speciality. Uvidíte sami, že na Kampánii budete s láskou vzpomínat ještě dlouho poté.

Předchozí článekBasilicata v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekLigurie v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety