Basilicata v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2081

Ačkoliv na jižní Itálii neslýcháme vždy jen samou chválu, určitě bychom se neměli nechat ochudit o ta nádherná místa, jaká právě tato část země nabízí. Jejich hrdým zástupcem je například malebná oblast Basilicata obklopená kraji Kampánie, Apulie a Kalábrie. Značná část Basilicaty sice leží ve vnitrozemí, přesto však tomuto kraji nebylo moře zcela odepřeno. Disponuje pobřežím na západě, kde jej omývá Tyrhénské moře, a také na jihovýchodě, kde jsou italské břehy omývány Jónským mořem. Pláží zde sice nenajdete mnoho, o to krásnější ale jsou. Zastávku u moře si tedy určitě naplánujte, protože to bude stát za to.

Zbývající část území je převážně hornatá, dokonce nejhornatější v celé jižní Itálii. Oblast si tedy velmi oblíbili i milovníci horských treků a krásné přírody, kteří mohou navštívit třeba Jižní Apeniny tvořící celou západní polovinu Basilicaty. Krásné Apeniny však zároveň brání rozvoji infrastruktury. Basilicata je tedy tak trochu nerozvinutým a turisticky neobjeveným regionem. Určitě ale má svým návštěvníkům co nabídnout. Kromě již zmíněné překrásné přírody plné horských útvarů jsou to zejména významné starobylé památky. Stejně jako řada okolních regionů, i Basilicata byla obydlena ještě před začátkem našeho letopočtu. To se promítá zejména v nádherných městech, která jsou plná starověkých architektonických skvostů. Tato typicky italská města se navíc mohou pochlubit jedinečnou atmosférou, jež vás jednoznačně okouzlí. Nebraňte se tomu a projděte si všechna malebná zákoutí, navštivte tradiční trh s rybami i čerstvým ovocem, v některé z restaurací ochutnejte tradiční italské těstoviny a zapijte je výjimečně dobrým regionálním vínem.

Zajímavá místa a památky v italské oblasti Basilicata

Potenza

Jak již bylo zmíněno, v Basilicatě můžete narazit na množství krásných měst. Jedním z nich je i Potenza, která je rovnou hlavním městem celého regionu. Město je postaveno kolem pahorku, na jehož vrcholu je situované historické centrum. V jeho nejvyšším bodě stojí dominanta celého města, katedrála Duomo di San Gerardo. Navenek neoklasicistní stavba ukrývá překrásné antické interiéry, jejichž prohlídku byste určitě neměli vynechat. Po prohlídce katedrály můžete pokračovat na náměstí Piazza Beato Bonaventura, na němž se nachází pozůstatky středověkého hradu s věží Torre Guevara. Snad nejživějším místem města je jeho hlavní ulice známá jako Via Pretoria.

Matera

Překrásným jihoitalským městem je i Matera, krásné historické městečko protkané křivolakými kamennými uličkami, nejrůznějšími schodišti a především obydlími vytesanými přímo do skály. Právě tato obydlí, v nichž ještě před nedávnem žili lidé, Materu proslavila. Původně spíše nechvalně. Jeskyně byly považovány za ostudu města i celé země, a to právě z toho důvodu, že zde ještě v polovině minulého století žil nemalý počet obyvatel města. Dnes je ale situace jiná a městská část Sassi di Matera (Kameny Matery), v níž se jeskyně nacházejí, je oblíbeným turistickým cílem a velmi zajímavým místem. Aby také ne. Vždyť Sassi di Matera byla obydlena již v období paleolitu a jedná se tak o jedno z vůbec nejstarších obydlených míst na světě. Dnes už zde nikdo nebydlí, místo si však velmi oblíbili filmaři z celého světa. Materu jste tak mohli spatřit mimo jiné i v Gibsonově filmu Umučení Krista.

Metaponto

Když už je řeč o zajímavých městech, určitě bychom neměli vynechat ani Metaponto ležící v blízkosti Tarentského zálivu. Metaponto patří mezi jedno z nejstarších měst regionu, o cenné historické památky zde tedy nouze není. Mezi ty nejstarší bezesporu patří pozůstatky antických staveb situované v místním Archeologickém parku. Velmi zajímavé jsou zejména ruiny chrámů zasvěcených řeckým bohům. Tím nejvýznamnějším a dosud stojícím je chrám Tavole Palatine zasvěcený Héře. Za návštěvu poté stojí i místní středověký hrad či některé z muzeí. Pokud se budete chtít vypravit i k moři, stačí navštívit nedaleké letovisko Metaponto Lido, které je součástí města. Jedná se o tradiční přímořské letovisko v němž naleznete nejen krásné pláže, ale také nejrůznější hotely, obchody, restaurace, kavárny a bary.

Melfi

Dalším městem, jehož historie sahá až do velmi dávných dob, je překrásné Melfi ležící na úpatí vulkánu Vulture. Hlavní dominantou města je hrad Castello Normanno, který se právem řadí mezi ty úplně nejvýznamnější a nejkrásnější hrady jižní Itálie. Jeho vznik je datován již do 11. století. Během své dlouhé existence se stal svědkem řady historických událostí a sloužil nejen jako královské sídlo, ale i jako vězení. Nyní zde můžete navštívit velmi zajímavé archeologické muzeum.

Maratea

Na pobřeží Tyrhénského moře lze najít další z chloub Basilicaty. Je jí městečko Maratea, jemuž je přezdíváno “perla tyrhénského pobřeží”. Při pohledu na místní scenérii nezbývá, než s tímto označením souhlasit. Jasně modré moře, hory zvedající se do výšky přímo od pobřeží a krásné historické město vybudované na úpatí hory Monte San Bigao. Přesně to zde spatříte. Tím bezesporu nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem je mramorová socha Krista Spasitele (Statua del Cristo Redentore) tyčící se na samotném vrcholku hory. Jedna se o jednu z nejvyšších soch Ježíše Krista na světě. Ve městě dále najdete nespočet kostelů, z nichž za zmínku stojí například bazilika San Biagio pocházející z přelomu 6. a 7. století či kostel Santa Maria Maggiore, jehož vznik je datován do počátku 16. století.

Národní park Pollino (Parco Nazionale del Pollino)

Nejsou to samozřejmě jen krásná města, co mohou návštěvníci Basilicaty spatřit. Největším lákadlem této oblasti je především nádherná příroda. Obdivovat ji můžete například v Národním parku Pollino, který je se svou rozlohou téměř 2000 kilometrů čtverečních tím úplně největším parkem Itálie. Zasahuje i na území sousední Kalábrie. Na území parku se nachází hora Monte Pollino, která je velmi oblíbeným cílem všech milovníků horských túr. Nechybí ani množství zajímavých geologických a architektonických úkazů. Často tak narazíte třeba na působivé zříceniny hradů. Pokud budete mít štěstí, můžete se setkat i se zvířecími obyvateli parku, mezi něž patří vlci, želvy bahenní, kočky divoké nebo třeba orli bělohlaví.

Monte Vulture

Dalším velmi zajímavým a turisticky oblíbeným místem je vyhaslý vulkán Monte Vulture ležící necelých 60 kilometrů od Potenzy. Vrchol vysoký 1326 metrů se může pochlubit velmi zajímavým kráterem známým jako Valle dei Grigi. Nejzajímavější jsou však vinice, jimiž jsou posety svahy vulkánu. Právě ze zdejších hroznů vzniká červené víno Aglianico del Vulture, které se těší ohromné oblibě a patří mezi nejlepší vína jižní Itálie.

Kam na výlet?

Bari

Pokud budete mít během svého pobytu v Basilicatě k dispozici auto, určitě byste neměli vynechat návštěvu okolních regionů. Vypravit se můžete třeba do sousední Apulie a jejího hlavního města Bari, které leží necelých 70 kilometrů od Matery. To je opravdu krásným městem plným úchvatných památek i řady zajímavých míst. Ač se jedná o poměrně velké a živé město, stále zde zažijete tu pravou romantickou Itálii plnou úzkých kamenných uliček. Na ty narazíte zejména ve starém městě zvaném Bari Vecchia, jehož dominantou je pevnost Castello Normanno-Svevo. Další významnou památkou, kterou zde můžete obdivovat, je bazilika San Nicola, v níž jsou uloženy ostatky svatého Mikuláše.

Pompeje (Pompeii)

Z Basilicaty se můžete velmi snadno vypravit i do Pompejí. Leží sice o něco dále (přibližně 140 kilometrů od Potenzy), ujetých kilometrů ale určitě litovat nebudete. Jedná se totiž o nádherné starověké město plné pozůstatků jedinečných historických památek. Pozůstatků proto, že celé město i jeho okolí bylo ještě počátkem našeho letopočtu zničeno během mohutného výbuchu nedaleké sopky Vesuv. Dle legend je tato katastrofa považována za Boží trest, protože Pompeje byly městem s mnoha nevěstinci a dalšími podobnými zařízeními. Vědci však údajně dospěli k názoru, že takto vypadala i většina dalších antických měst. Nedaleko od tohoto historicky velmi významného místa zapsaného na seznamu UNESCO bylo vybudováno moderní město označované pro větší přehlednost jako Pompei (starověké město je v Itálii nazýváno Pompeii). Z Pompejí se můžete snadno a rychle přesunout i do nedaleké Neapole (Napoli), která je rovněž velmi krásným městem.

Basilicata je krásným krajem jižní Itálie, který svým návštěvníkům může nabídnout snad úplně vše, za čím do ciziny nejčastěji putují. Najdete zde divokou přírodu plnou vysokých hor, krásné pláže omývané nádherně modrým mořem a v neposlední řadě i malebná města protkaná romantickými uličkami, jedinečnými památkami i tradičními italskými restaurace. K tomu všemu se ani nemusíte obávat, že byste se museli prodírat davy turistů. Basilicata totiž patří mezi turisticky poměrně neobjevená místa, což z ní dělá opravdový odpočinkový ráj.

Předchozí článekGranada ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekKampánie v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety