Jedete na dovolenou do Chorvatska?

917
Chorvatská pláž nedaleko města Brela | dalmatianworks123rf/123RF.com
Chorvatská pláž nedaleko města Brela | dalmatianworks123rf/123RF.com

Chorvatsko je jednou z nejznámějších rekreačních oblastí. Než se pojedete podívat do Makarské, na Krk nebo jinam, měli byste se vybavit následujícími informacemi.

Věděli jste, že rozloha pevniny je 56 542 km2, rozloha teritoriálního moře je 31 067 km2?
Chorvatů je o polovinu méně než Čechů – 4 437 460 obyvatel. Národnostními menšinami jsou Srbové, muslimové, Slovinci, Maďaři, Italové, Češi a ostatní.
Hlavní město Záhřeb má 779 145 obyvatel.
Počet ostrovů, ostrůvků, hřebenů a útesů: 1185; největší ostrovy Krk a osídlených ostrovů je 50. Nejvyšší vrchol Chorvatska je Dinara 1831 m n. m.

Dvoje chorvatské počasí

Chorvatsko je pod vlivem dvou klimatických pásem; ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, v horských oblastech panuje podnebí horské. V jadranském přímoří je převážně středomořské klima s mnoha slunečními dny; suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy; průměrná teplota ve vnitrozemí: leden 0 až 2 °C, srpen 19 až 23 °C; průměrná teplota u moře: leden 6 až 11 °C, srpen 21 až 27 °C; teplota moře v zimě je 12 °C a v létě kolem 25 °C.

Peníze

Chorvatská měna je kuna = 100 lip. Jedna kuna jsou asi 4 koruny. Cizí měnu lze směnit v bankách,
směnárnách, na poštách, v cestovních kancelářích, v hotelech. Většina hotelů, jachtařských přístavů, restaurací a obchodů přijímá mezinárodní platební karty.

Přes hranice

Nutný cestovní pas nebo jiný identifikační doklad uznávaný mezinárodní dohodou. Zahraniční měnu lze volně dovážet a vyvážet; domácí měna do 15 000 kun.

Zdravotní péče

Zahraniční turisté neplatí za lékařskou péči, pokud má Chorvatsko se zeměmi, odkud pocházejí, uzavřenou dohodu o zdravotní péči a lékařské pomoci. Turisté ze zemí, s nimiž není dohoda uzavřena, platí na místě za veškerou lékařskou pomoc a péči podle ceníku.

Volání nejen o pomoc

Záchranná služba: 94
Hasiči: 93
Policie: 92
Všeobecné informace: 981

Ubytování

Chorvatsko je ideální zemí pro dovolenou v domech, apartmánech a v pokojích v soukromí, toto ubytování také bývá nejlevnější.

Silniční poplatky:

Zagreb – Karlovac – Bosiljevo, Bosiljevo – Mala Kapela, Tunel Mala Kapela*, Brinje – tunel Sveti Rok – Zadar – Pirovac, Pirovac – Vrpolje*, Vrpolje – Dugopolje (Split), Zagreb – Krapina, Zagreb – Bregana, Zagreb – Slavonski Brod – Županja, Zagreb – Varaždin Goričan, Zagreb – Bosiljevo – Rijeka, tunel Učka a Krčský most. Hvězdičkou označené úseky dálnice
budou v provozu do 30. června 2005.
Celoročně povinná jízda se zapnutými světlomety během dne i noci. Povolená rychlost: v osadách 50 km/h, na dálnicích 130 km/h.

Jídlo…

Nejoblíbenější chorvatská jídla a speciality: ze studené kuchyně věhlasný dalmatský nebo istrijský pršut, ovčí sýr z ostrova Pag nebo z Liky, slavonský kulen, výborné samoborské nebo zagorské klobásy češnjovke, tvaroh s kyselou smetanou…
V přímoří se připravují hlavně ryby a „plody moře“, a z masa je nejoblíbenější pašticada nebo vařené jehněčí.
Ve vnitrozemské části Chorvatska je naopak velmi široký výběr masitých pokrmů.

…a pití

Pěstování vinné révy a výroba kvalitních a ušlechtilých vín má v Chorvatsku staletou tradici, a to jak ve vnitrozemí, tak i v přímoří. Na jadranském pobřeží a na ostrovech se pěstují především proslulá červená vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac… Z destilátů jsou nejoblíbenější rakije (pálenky) slivovice, travarica, lozovača a z dezertních nápojů prošek a maraschino.

Autor: Jana Poledniková – časopis Cestopisy.

Předchozí článekRady, jak se nenechat okrást během cestování
Další článekStřípky zážitků z Tibetu