Jak ušetřit na cestu kolem světa během 1 roku?

807

Pokud vaše srdce hoří po cestování a prstem neustále běháte po mapě, kam jen vyrazit, na nic nečekejte, zabalte to nejnutnější, kupte palubní lístek a hurá do světa. I líný český Honza nakonec slezl z vyhřáté pece, zabalil svůj ranec (a vzpomeňte, moc si toho nebral, jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná) a vydal se do světa. Sic nevěděl, co ho čeká a koho potká, ale všichni přeci víme, jak to dopadlo. Našel si princeznu a půl království k tomu.

Cesta kolem světa není zadarmo. Pokud se nechcete vydat stopem a žít jen o chlebu a vodě, bude vás to stát nějaké ty peníze. Mnoho lidí vnímá cestování jako luxus, který si mohou dovolit jednou, maximálně dvakrát do roka. Pokud však dokážete ubrat ze svých nároků a standardů (které máme opravdu vysoko), zjistíte, že cestování vyjde levněji, než bydlení v České Republice. Navíc, „lowcost“ cestování s batohem přináší mnohem více kvalitních zážitků, které si budete pamatovat opravdu celý život (a jsou to většinou ty, co jsou úplně zadarmo).

Abyste si mohli splnit svůj cestovatelský sen, potřebujte udělat dvě zásadní věci:

Za prvé: začněte pořádně šetřit. Tedy pokud nevyděláváte tolik, že na vašem účtu polehává jen tak sto tisíc. To pak není na co čekat, balte kufry a kupujte letenky. Jestli však nemáte dostatek peněz, budete si muset našetřit. Z vlastní zkušenosti však vím, že se dá ušetřit na cestu kolem světa i za jediný rok, a nemusíte zrovna vydělávat majlant.

Za druhé: v průběhu cesty srazte náklady na minimum. Tím nemyslím, že byste si měli ubírat zážitků a tahat s sebou chleby s paštikou. Představte si, že jste se ocitli s tisícovkou v Itálii a musíte se nějak dostat domů. Věřím, že byste to hravě zvládli a ještě byste si užili hodně dobrodružství. Stejně to musí chodit i na vaší cestě. Přespávejte u místních lidí zadarmo, nebo u neziskovek za výpomoc. Takto získáte levně jídlo, poznáte místní kulturu, zvyky a vytvoříte si přátele po celém světě.

Šetříme před cestou

Poznejte své příjmy a výdaje. Nejdůležitější první krok při šetření je vědět, kolik přesně za měsíc vyděláme a kolik utratíme. Sepište si nejdřív všechny fixní náklady (bydlení, auto, jízdné, telefon atd.). Následně také variabilní náklady, tedy kolik utratíte nad rámec nákladů, kterým se jen těžko vyhnete. Zapisujte si po dobu prvních dvou měsíců všechno, za co peníze utrácíte (nákupy jídla a potřeb do domácnosti, útrata v hospodě, sport, výlety). Stejně tak si zapisujte své příjmy (mzda, příspěvky apod.).

Stanovte si cíl – finální částku. Abyste si mohli stanovit, kolik je potřeba měsíčně odložit, musíte znát finální částku potřebnou na cestu (minimální sumu, bez které se prostě neodjedete). Myslete při tom na to, že nemusí pokrýt veškeré předpokládané výdaje. Vždy se dá na cestě nějak ušetřit. Určitě potřebujete nakoupit letenky či zaplatit jiný dopravní prostředek, pak nějaké peníze na jídlo a ubytování v prvních týdnech/měsících (pokud nevyužijete bydlení zdarma za práci). A zbytek se už vsákne.

Pokud chcete ušetřit, je potřeba se u každé položky zastavit a prozkoumat, zda se nedá pořídit levněji. Vyškrtněte všechny nákupy oblečení, elektroniky a dalších „nezbytných“ věcí. Takto si dokážete uspořit alespoň na letenky a první třetinu cesty. Nečekejte na to, až si našetříte celkovou sumu, která by vám cestu pokryla. To byste nevyjeli snad nikdy (navíc mnoho výdajů a příjmů, které vás potkají na cestě, se nedá předvídat). Taky nezapomínejte na to, že do ciziny jezdíte třeba za poznáním, ne abyste tam skvěle vypadali!

Minimalizujte variabilní náklady. Téměř vždy se dá žít za ještě méně peněz. V běžném životě samozřejmě není nutností odříci si všech radovánek, ale pokud chcete ušetřit opravdu dost během jednoho roku, budete se muset vzdát téměř všech extra výdajů. O to více si však užijete život, až budete cestovat. Pokuste se stlačit všechny variabilní výdaje do 100 Kč/den (a to včetně jídla!). Zdá se to kruté, ale jde to. A splnění snu za to stojí, to mi věřte.

Vařte si doma a omezte hospody. Většina lidí zjistí, že největší žrout peněz je občerstvení mimo domov. Začněte si vařit obědy a chystat svačinky do práce. Díky tomu ušetříte i tisíce korun měsíčně, navíc začnete jíst mnohem zdravěji a zvýšíte si imunitu (což se vám bude na cestách rozhodně hodit).

Sportujte zadarmo. To, že se musíte zříci velké části nákladů, bohužel znamená i koníčků. Bez toho se prostě ušetřit moc nedá. A sporty patří mezi ty dražší z nich. Měsíčně zaplatíme i tisíce korun za posilovny, bazény, skupinové lekce a další. Zkuste šetřit opravdu ve všech sférách vašeho života. Najděte si sportoviště, která jsou levnější, nebo si najděte sport, který nestojí žádné peníze. Plavání nechte na léto, až bude teplá voda v přehradě, jezděte do práce na kole a choďte běhat.

Odkládejte si peníze na speciální účet. Založte si ke svému běžnému účtu ještě jeho spořící variantu. Nedostanete k němu kreditní kartu a nemůžete z něj platit. Díky tomu své peníze neutratíte a budou snáze přibývat na kontě. Pokaždé, když vám přijde výplata, hned odešlete stanovenou částku na spořící účet. Pokud máte nějaké extra příjmy (z brigády, dárků k narozeninám apod.), taktéž je ihned odešlete na spořící účet. Udělejte tak, aby na běžném účtu zbývalo opravdu minimum peněz, se kterými musíte vyžít. V případě nutnosti si můžete peníze zpět zdarma přeposlat, ale ve většině případů však do zásob nesáhnete.

Zbavte se opravdu nepotřebných věcí. Našetřit na cestu samozřejmě neznamená jen utahovat si opasek. Já, ty, my všichni máme doma dost zbytečných věcí. Některé jsme dříve potřebovali, ale již je nevyužijeme a padá na ně jen prach, jiné.. no… bůh ví proč je vůbec máme, že? Jedna z krás cestování je to, že máte jen opravdu to nejnutnější a nic více. Proč tohle nezačít aplikovat již doma? Určitě nepotřebujete ty staré knížky, učebnice a brusle, které jsou stejně už malé. Kdy jste si naposledy oblékli tamto tričko? Lpět na věcech je a vždy byla prostě blbost.

Pokud si netroufnete na couchsurfing, hledejte ubytování chytře. Stejně jako letecké společnosti, i hotely se čas od času předhání s akcemi.

Pokud vás článek zaujal, určitě vás nalákám i na další cestovatelský díl, ve kterém se mimo jiné dočtete, jak se dá po cestě vydělávat, nebo jak bydlet úplně zadarmo. Existuje mnoho lidí, kteří vyrazili, aniž by měli našetřenou jakoukoli částku. Tak proč byste to vy nedokázali s nějakým tím penízem v kapse?

Předchozí článekZpáteční letenky z Bratislavy do Edinburghu za 39 euro
Další článek5 cestovatelských typů – který jste vy?