5 cestovatelských typů – který jste vy?

563

Cestování se prolíná méně či více životy nás všech. Přesto se náš přístup k němu liší. Jaký typ cestovatele jste vy?

Dobrodruh

Cestování je pro vás zcela zásadní měřítko života. Pokud jste typický dobrodruh, cestujete na mnoho míst. Jste spíše v zahraničí než doma. Nevadí vám vycestovat na rok i déle, jen abyste měli možnost pořádně projet neznámou destinaci a poznat její kulturu a přírodní krásy. Odpočítáváte si země, kde jste ještě nebyli. Dost často se zúčastníte ojedinělých a hlavně nečekaných událostí. Například akční letenky. Vyhledáváte tedy spontánní, unikátní zážitky, proto vás nazýváme dobrodruh – někdo, kdo jde dopředu za neplánovaným dobrodružstvím s nadšením a odhodláním. Mnoho z vás si také píše zápisky z cest. Více, či méně máte také rádi adrenalin. Pouze zhruba 4% všech cestovatelů sdílí vaši až extrémní lásku k cestování. Nevadí vám cestovat o samotě, naopak občas to dokonce preferujete. Víte, že se na cestě, tedy pokud budete chtít, seznámíte s dalšími cestovateli. Z tohoto důvodu máte také na Facebooku dost přátel ze zahraničí. Někdy kvůli nim píšete své příspěvky v angličtině, protože to je jediný způsob, jak být v kontaktu. Vaši kamarádi z domova tomu však moc nerozumí.

Dovolenkář

Pokud si prohlídnete popis dobrodruha, přijde vám, že jste naprostý opak. Preferujete život, který je jasně strukturován, stabilní a dá se odhadnout. Raději ve svém životě následujete již zavedené postupy, abyste tak věděli, co vás může v budoucnu čekat a tedy, jak se na takové situace správně připravit. Vyhledáváte relaxační dovolené u moře, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly. Dovolenou plánujete už i rok dopředu. Do zahraničí se podíváte jen jednou až dvakrát do roka, ale nedáte na ní dopustit.

Památkář

Pohodář, kliďas a občas tak trochu cestovatelsý flegmatik. Člověk, který stejně jako dovolenkář nemá rád starosti na dovolené, rád si ale neformálně s kýmkoliv popovídá nebo se nechá překvapit cílovou destinací. Rádi vyrazíte v cílové destinaci na výlety a chcete si prohlédnout všechny památky. Nemusíte nutn k moři. Rádi ale souhlasíte s ostatními, protože jste nekonfliktní člověk a nechcete se dostat do potyček s ostatními. Jste velmi loajální ke svým přátelům. Dovolenou necháte tedy naplánovat ostatní.

Pionýři

Na půl dobrodruh, sdílíte s dobrodruhy mnoho charakteristik. Máte rádi cestování do zahraniční, získávání nových zkušeností a poznávání nové kultury. To je pro vás velmi důležité při výběru destinace, neradi se vracíte tam, kde jste již mnohokrát byli. Často sledujete kam a zakolik byste mohli zrovna vycestovat. Preferujete aktivní odpočinek. Narozdíl od dorbrodruhů ale neradi berete cestování až do takových extrémů. Veškerá místa, které chcete na cestě navštívit, si raději dopředu naplánujete v itineráři i s časem, kdy tam zhruba vyrazíte. Rádi cestujete s někým dalším, abyste se nemuseli spolehnout pouze jen na sebe. Zároveň vám dělá dobře, když můžete plánovat skupinovou dovolenou s přáteli památkáři, či dovolenkáři, protože tak máte možnost vymyslet pořádnou dovolenou, ze které si všichni odnesou fajn vzpomínky.

Výletník

Cestování do dalekých zemí není pro vás žádnou prioritou. Ani klasická dovolená vás nijak extra nenadchne, ale zároveň neurazí. Když na výlet, tak autem. Proto preferujete spíše výlety ve vašem okolí, neboli tam, kam se dá autem pohodlně dojet. V létě sem tam se klidně vydáte i dál po Česku. Stejně jako památkář, většinou necháte naplánovat výlet někoho jiného. O dost důležitější pro vás je, s kým na výlet jedete. Výlety jsou pro vás spíše společenská událost než poznávací.

Předchozí článekJak ušetřit na cestu kolem světa během 1 roku?
Další článekNice, Janov nebo Lugano zpáteční jízdenky za 500 Kč z Prahy!