Jak prozkoumat Berlín za 5 dnů – průvodce pro baťůžkáře

2751

Berlín je gigantické město. Věděla jsem, že je velké, ale dokud jsem se ho (již klasicky) nerozhodla prozkoumat pěšky, nevěřila jsem, jak obří opravdu je. Do Berlína jsem se vydala na 5 dní s myšlenkou, že bych ráda viděla všechny zajímavá místa a zároveň poznala jeho duši (a taky ochutnala klasickou klobásu Currywurst z pouličního grilu). Toto město je prostě příliš ohromující na to, abyste jej mohli poznat za víkend. Pět dní na dobytí vám ale bude stačit.

Buďte středně líní: půjčte si kolo

Projít Berlín pěšky je naprostý nesmysl, mluvím z vlastní zkušenosti (pokud nemáte hromadu času). Nicméně, město je úplně parádně přizpůsobeno na jízdu na kole. K dispozici jsou oddělené pruhy pro cyklisty, takže můžete drandit bez strachu ze srážky s autem. Kola zde mají ve většině případů přednost a řidiči jsou na ně už zvyklí, takže je to opravdu pohodička. Většina místních obyvatel jezdí na kole po městě na nákupy i do práce (např. v obleku apod., fakt super).

Jezte levně v pouličních stáncích

Toto je obecné pravidlo platící ve všech zemích. Nejlevnější jídlo seženete na ulici v pouličních stáncích. V Berlíně se ale nemusíte bát, narazíte totiž na mnohé venkovní grily, ve kterých si pochutnáte na opravdu kvalitních klobáskách i grilované zelenině a dalších pokrmech. Určitě vyzkoušejte typickou německou pochoutku Currywurst – klobása opečená na grilu s kari kořením totálně utopená v kečupu.

Levně se najíst znamená jídlo cca do 5 €, do kterých se vleze většina kebabů a pizzy. Osobně mi nejvíce chutnal kebab v Mustafas, který je narvaný zeleninou, omáčkami a masem k prasknutí.

Berlín dobývejte po částech

Snažit se objet polovinu památek za jeden či dva dny je holá sebevražda. Ve většině případů totiž strávíte více času přemisťováním se z bodu A do bodu B. Rozdělte si Berlín na 5 částí a dobývejte je postupně.

Památky, které jsou boží a zdarma:

East Side Gallery

Obrovská část Berlínské zdi zůstala stát a dnes slouží umění. Nyní je známá pod honosným názvem East Side Gallery a patří mezi nejzajímavější venkovní umělecké exponáty v Berlíně.

Židovské muzeum

Židovská otázka a osudy židovského lidu vás provázejí celým východním Berlínem. Toto muzeum mapuje příchod Židů a jejich odkazu v celé německé historii, jakož i těžkosti, kterým museli čelit. Stojí za to si vyčlenit na prohlídku i pár hodin.

Památník holokaustu

Je součástí Muzea holokaustu a zachycuje zacházení nacistů a vyhlazování Židů. Památník se skládá z betonových desek, jejichž cílem je vytvořit pocit zmatku a neklidu. Určitě si tam zajeďte, protože pochopíte, jak se máme dneska dobře. Pokud jste otrlí, navštivte i zbytek muzea, které je také zdarma.

Treptower Park

Nachází se ve východní části Berlína, v blízkosti starého opuštěného zábavního parku (který můžete také navštívit). Je to oblíbené místo na kole. Nádherný je také malý ostrov v jeho blízkosti, kde se o víkendech konají bleší trhy. Pokud vám nevadí utratit nějaké to euro, můžete si půjčit lodě a užít si trochu romantiky.

Templehofer Park

Úplně neuvěřitelný park, který je vlastně staré nepoužívané letiště.

Checkpoint Charlie

Klasika, kterou nemůžete vynechat. Jedná se o rekonstrukci brány mezi bývalým východním a západním Berlínem. Celý den jsou zde na stráži vojáci a taky japonci, kteří si je pořád fotí.

Pohoda na řece Sprévě

Řeka Spréva protéká Berlínem a poskytuje spousty kanálů a vodních cest, kterými můžete vyrazit na výlet lodí. Je to docela zábava, ale také něco stojí. Jelikož podél řeky existuje krásná promenáda s mnoha bary a stoličkami, na kterých se můžete slunit, vyrazte raději pěšky a zadarmo.

Ostrov muzeí a Dóm

Muzejní ostrov je komplexem pěti muzeí, které jsou od roku 1999 zahrnuty do kulturního světového dědictví UNESCO. Do muzeí se samozřejmě vstup platí, ale pokud si chcete užít atmosféru, stačí si ostrov projít z venku a kochat se zdarma.

Největší a nejpůsobivější „vele“kostel v Berlíně je Dóm, který byl postaven na přelomu 20. století jako výraz imperiální moci. Z venku je úplně nádherný a majestátní, pokud se chcete podívat dovnitř, budete muset vysolit vstupné, myslím 5 €.

Předchozí článekJak nebezpečné jsou turbulence – mohou srazit letadlo?
Další článekCo navštívit v Budapešti – zajímavá místa a památky k vidění