Jak na cestách bydlet úplně zadarmo?

628

V dalším díle receptáře levného cestování jsme si pro vás připravili několik delikátních receptů, jak na cestách ušetřit tisíce korun. V dnešní době akčních jízdenek a super levných letenek do celého světa se stává největší položkou bydlení. I v nejlevnějších částech světa zaplatíte za noc v hostelu často nehorázných pár stovek! Při plánování dlouhodobější cesty na několik týdnů či měsíců se tak rozpočet vyškrábe do závratných výšin.

Jak by se vám líbilo snížit náklady na úplné minimum, v některých případech přihodit k bezplatnému bydlení i jídlo zdarma, a navíc poznat mnoho skvělých lidí? Že je to sen? Nikoli! Vítejte ve světě nekonečných možností!

Přespávejte na gauči

Dnes snad nejprofláklejší způsob, jak na cestách za bydlení nezaplatit ani korunu, je couchsurfing. Existuje spousty nadšených lidiček, kteří rádi poznají ostatní cestovatele a ubytují vás u sebe doma úplně zadarmo.

Ve většině případů si na vás udělají čas, poradí vám, kam si zajít na dobré levné jídlo a jaké památky stojí za to navštívit. Pokud se rádi seznamujete a jedete třeba na víkend, určitě zkuste tento netradiční způsob ubytování. Nejen, že ušetříte hromadu peněz, ale navíc získáte přátele všude po světě a zažijete opravdu nezapomenutelnou dovolenou!

Jak na to:

  • Stačí se registrovat na stránkách couchsurfing.com, vyplnit profil a kontaktovat hodné místní osůbky, které vás nechají zadarmo přespat u sebe doma.

Nevýhody: ve většině případů můžete takto přespávat jen omezenou dobu (cca 1 – 3 noci, ale záleží na domluvě).

Přidejte ruku k dílu a bydlete úplně zadarmo

Pokud vyrážíte na dlouhodobější cestu a potřebujete bydlet minimálně týden na jednom místě, určitě se vyplatí si pobyt odpracovat. Existuje tisíce lidí (domácností, hostelů, menších firem, neziskovek, farem, ekologický projektů…), kteří potřebují pomoci a za oplátku vás rádi ubytují a nakrmí. Vybírat můžete z nepřeberného množství nabídek po celém světě!

Jak na to:

  • Existuje více webů sdružující všemožné nabídky, osobně jsem si zamilovala workaway.info pro jeho přehlednost a tisíce nabídek.
  • Další možností je třeba HelpX.net, jehož výhodou je bezplatné členství.
  • Jste eko nadšenci? Vyrazte přes Wwoofing – ubytování na bio farmách ve všech koutech světa. Více o projektu a možnostech najdete na wwoof.net.

Můžete si vybrat hostitele podle toho, co by vás bavilo dělat. Profily hostitelů se hemží informacemi o tom, co vše bude náplní vaší práce, jak vypadá ubytování, a na jak dlouho můžete přijet. Práce je opravdu různorodá – od pomáhání se zvířaty, ve školách, hostelech, přes výpomoc s vařením, hlídáním dětí, marketingem, tvořením webu…

Nevýhody: vstupní poplatek za registraci (pouze u některých). Pokud však cestujete opravdu často, určitě se vyplatí si připlatit za dobrou službu a kvalitní výběr. Další věc, kterou někteří mohou vnímat jako nevýhodu je, že musíte pracovat. Většinou se pracuje 3 – 5 hodin denně.

Vyměňte si domov s jinými cestovateli

Pokud se rozhodnete cestovat na delší dobu, zkuste nabídnout svůj byteček někomu, kdo má zájem prozkoumat Česko. Na oplátku se můžete zabydlet úplně zadarmo třeba na druhém konci světa. Určitě jste někdy snili o tom, že přijdete na letiště a poletíte kamkoliv. Proč to nezkusit i s bydlením? Stejně se chcete podívat v životě prostě všude, nemám pravdu?

Jak na to: Registrujte se na nějakém z portálů, jako např. homeexchange.com nebo stay4free.com, vytvořte profil, nafoťte svůj byt a pak už nezbývá nic než vyměňovat a cestovat.

Nevýhody: Je potřeba notné dávky důvěry v cestovatele, se kterými si obydlí vyměníte. Ve většině případů jsou to však hodní poctiví lidé, kterých se není potřeba obávat. Vyměnit si obydlí lze většinou spíše na delší časové období.

Stopněte si domov

Pokud máte rádi, když vám tělem tepe trocha toho adrenalinu, určitě neváhejte okusit další možnosti, jak získat ubytování zdarma. Samozřejmě můžete žádat o střechu nad hlavou až na místě určení, zkusit oslovit místní obyvatele atp., a nebo třeba prošmejdit internet. Ten se totiž jen hemží cestovateli, kteří rádi sdílí své zkušenosti a hlavně rádi ubytují ostatní pocestné, když jsou sami zrovna doma.

Mrkněte třena na: trustroots.org, pasportaservo.org

Zkuste projekty Erasmus+

Tak toto je naprostá pecka. Přihlaste se do některého z projektů Erasmus + a cestujte s nulovými náklady. Nemusíte být vysokoškolákem a často vám ani nemusí být do 30 let. Jediné, co musíte, je napsat motivační dopis a pak už jen zabalit batoh a vyrazit. Evropská unie za vás zaplatí nejen ubytování a stravu, ale proplatí vám i cestu. No, neberte to!

Projekty Erasmus+ jsou speciální vzdělávací akce cílené na zvýšení mobility a vzdělávání. Jsou zaměřeny nejen na studenty, ale také na začínající podnikatele a všechny, kteří mají zájem být v životě prostě akční. Jediné, co musíte do výjezdu investovat, je čas.

Většina programů je na 7 – 20 dní, během kterých je pro vás připraven zážitkový program související s tématem projektu. Více informací naleznete na portálech naerasmusplus.cz, naep.cz nebo kontaktujte české vysílající organizace.

Objevte evropskou dobrovolnickou službu

Rádi byste vyrazili někam na delší dobu? Zkuste propojit cestování s dobrovolnictvím. Díky Evropské dobrovolnické službě (EVS) se dostanete i na rok do vysněného státu a nezaplatíte ani korunu. Vše je opět hrazeno z fondů evropské unie a nabídek je opravdu hodně. Stačí jen si najít tu správnou nabídku, oslovit dané neziskovky a pak se prostě nechat vyslat. Perfektní zdroj informací je facebook (jak jinak). Přidejte se do některé z mezinárodních fb skupin sdružující EVS projekty a máte vyhráno.

A jestli se chcete podívat za velkou louži, doporučuji work and travel projekty, díky kterým můžete poznat třeba Ameriku nejen z cestování prstem po mapě.

Pro to, abyste nemuseli za ubytování platit, s sebou nemusíte tahat stan, spacák, přespávat na letištích ani v parcích. Stačí se trochu otrkat a nebát se sdílet životní prostor s druhými lidmi. Tak co, už balíte na cesty?

Jste trochu stydliví a nechcete přespávat u lidí na gauči?

Pokud se vám příčí sdílené ubytování zadarmo (třeba chcete mít více komfortu a čas jen pro sebe), budete si muset za bydlení zaplatit. I pro vás ale máme řešení na snížení nákladů. Zapomeňte na všechny hostely a  bookingy a pronajměte si pokoj nebo celý byt od místních. Budete mít soukromí, komfort jako doma a rozhodně ušetříte (např. ubytování v centru Paříže lze najít už od 300 Kč/noc).

Jak na to: Zavítejte na stránky Airbnb, které najdete i v české variantě. Pak si už jen vytvořte profil, prozkoumejte ubytování dle preferencí a hurá do světa! Pakliže chcete spíše ty hotely, je rozumnější je vyhledávat na nějakém meta srovnávači.

Předchozí článekNejlepší země kde si vyděláte výukou angličtiny
Další článekLetenky z Prahy do Říma a zpět za 858 Kč