Istanbul – co vidět a zažít v turecké metropoli?

4599
Istanbul a most přes Bospor | execute11/123RF.com
Istanbul a most přes Bospor | execute11/123RF.com

Spousta lidí věří, že Istanbul je jedno z nejmagičtějších měst světa. Tato významná historická brána mezi evropským a asijským kontinentem, mísící různorodé kultury, stejně jako historii s pokrokem, rozhodně není z těch měst, u kterých stačí pár dní, aby člověk odhalil všechny jejich krásy.

Město kolem řeky

Samotné město je rozděleno průlivem Bospor na asijskou a evropskou část. Velké množství návštěvníků dělá velikou chybu v tom, že vůbec nepřekročí řeku a nevydají se do asijské části. Ta si díky tomu zároveň zachovává více autentický ráz. Navíc, samotná jízda trajektem je zážitkem – v létě nabídne stín, v zimě zahřání, pohledy na město z nich jsou krásné a nabízí mnoho možností k pořízení skvělých fotek. A mimo špičku je projížďka trajektem také romantická – hlavně při západu slunce.

Centrem turismu na evropské straně je čtvrť Sultanahmet, s výraznou Modrou mešitou, chrámem Hagia Sofia (čeky „chrám Boží moudrosti“) nebo ze země nenápadnou Yerebatan Sarnıcı (bazilikovou cisternou). Tato impozantní, podzemní vodní nádrž na vodu byla vybudována v 6. století s cílem zásobovat pitnou vodou nedaleký císařský palác a pojme přes 80 tisíc kubických metrů vody.

Náměstí Sultanahmet v Istanbulu s Modrou mešitou a chrámem Hagia Sofia | iariturk/123RF.com
Náměstí Sultanahmet v Istanbulu s Modrou mešitou a chrámem Hagia Sofia | iariturk/123RF.com

TIP: Pokud vás v Sultanahmet přepadne hlad, vydejte se raději do jiné, méně turistické čtvrti. Jídlo zde bývá předražené a nepříliš kvalitní. Místní prý i tvrdí, že „žádný Istanbulčan se sebeúctou by zde nikdy nejedl“.

Další čtvrti Istanbulu

Za návštěvu též stojí Galatský most, který překlenuje ústí Zlatého rohu. Horní patro složí primárně pro transport, zatímco spodní je tvořenou promenádou lemovanou obchody a restauracemi. Opět je na místě opatrnost – některé restaurace mohou být klasickými pastmi na turisty. Kousek od mostu se nachází 67 metrů vysoká Galatská věž, neodmyslitelná součást podoby města nabízející skvělé výhledy na celou metropoli. Blízko se nachází také méně známá mešita Rüstem Pasha, kterou lze navrhnout jako alternativu k Modré mešitě bez davu turistů. Může se i stát, že se zde octnete úplně sami, což může navodit téměř až spirituální zážitek.

Letecký pohled na Galatský most v Istanbulu | jovannig/123RF.com
Letecký pohled na Galatský most v Istanbulu | jovannig/123RF.com

Kroky příznivců nákupů (a smlouvání) určitě povedou také na Grand Bazaar, jedno z největších světových krytých tržišť. Pokud chcete okusit atmosféru trhů, ale preferujete klidnější tempo, zkuste Sahaflar Carsisi (doslova „knižní trh“), kde se krom široké nabídky knih z celého světa povětšinou, místo davů turistů, potkáte hlavně s místními.

Grand Bazaar v Istanbulu | freydin/123RF.com
Grand Bazaar v Istanbulu | freydin/123RF.com

Máte-li více, času, je zajímavým výletem také návštěva Princových ostrovů, které dříve sloužily jako letní destinace bohatých Otomanů. Na ostrovech, vzdálených přibližně hodinu cesty trajektem, jsou zakázána auta, což vytváří příjemnou, uvolněnou atmosféru, umocněnou nízkým množstvím turistů.

Turecké speciality

Místním zvykem číslo jedna je určitě popíjení çay – sklenice čaje (bardak) se pije velmi často během dne. Populární čajový „spot“ je například na Büyük Çamlıca, což je zároveň nejvyšší vrchol Istanbulu s krásným výhledem na Bospor. Zajímavým zážitkem je Osman’s Truck, čajovna v odstaveném náklaďáku, stojícím na staveništi u řeky, s působivým výhledem na Zlatý roh. Pohled na tento podnik, s duchem svobody nevázaným formálními pravidly, nabízí pohled zpět do minulosti, kdy podobné podniky lemovaly celou pobřežní části Istanbulu.

TIP: Neobjednávaejte si jablečný čaj – jedná se o známku turisty jasnější, než fotoaparát na krku.

Mezi další neobvyklé místní pochoutky patří ayran – solený, vodou ředěný jogurt, výborné osvěžení v horkých dnech, nebo boza – lehce nakyslý fermentovaný sladký nápoj s nízkým obsahem alkoholu, například v restauraci Vefa Bozaçısı. A samozřejmě nelze opomenout sladké pochoutky jako například baklava – medový desert plněný drcenými oříšky.

Samozřejmě je toho mnohem víc a prakticky každý, kdo navštíví Istanbul na víkend či týden pocítí, že se pouze dotkl povrchu v tom, co dokáže toto město nabídnout. Když bude možnost, nezapomeňte schovat průvodce a jen tak se toulat městem – je téměř jisté, že zážitky si vás najdou samy. A další zážitky na vás čekají i v ostatních místech Turecka.

Předchozí článekKam v New Yorku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekŠanghaj – zajímavá místa a památky