Dovolená v Bavorsku v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

7681

Bavorsko (Bavaria) je německou spolkovou zemí, a to ne ledajakou. Jedná se totiž o jednoznačně největší ze všech 16 spolkových zemí u našich západních sousedů. Jeho rozloha totiž činí 70,5 tisíce km2, zatímco druhé Dolní Sasko má „pouze“ 47,6 tisíce km2. Zajímavé ovšem je, že z hlediska počtu obyvatel (12,8 milionu) mu patří až druhá příčka po Severním Porýní-Vestfálsku (17,6 milionu).

Bavorsko je rovněž jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Německa. Nachází se tu totiž velké množství velezajímavých míst (architektonické památky, přírodní krásy či zábavní parky), které rozhodně stojí za návštěvu. Navíc musíme zdůraznit, že tato spolková země přímou sousedí s Českou republikou, takže především z pohledu Západních Čech je takřka za rohem.

Zajímavá místa a památky v německém Bavorsku

Hlavní město Mnichov (München)

V Mnichově najdete celou řadu zajímavých míst. Doporučujeme vyrazit na Mariánské náměstí (Mary’s Square), které je centrem historického města a nachází se zde mnoho zajímavých staveb. Dalším známým místem je Anglická zahrada (English Garden), jež patří s rozlohou 3,7 km2 k největším světovým městským parkům. Celosvětově známá je pak i působivá fotbalová Allianz Arena.

Zámek Neuschwanstein (Neuschwanstein Castle)

Jednu z nejkrásnějších staveb v Bavorsku představuje zámek Neuschwanstein, jenž leží v blízkosti Füssenu u rakouských hranic. Ačkoli se jedná o poměrně mladou stavbu (vznikla v letech 1869 až 1887), míří sem obrovské množství turistů. Monumentální budova na vysoké skalnatém vrchu v bavorských Alpách totiž působí opravdu úchvatně.

Würzburgská rezidence (Würzburg Residence)

Würzburgská rezidence ve městě Würzburg patří opět k nejznámějším německým památkám. Tato obrovská stavba vznikla v první polovině 18. století a k prohlídce nenabízí pouze nádhernou zámeckou kapli či Císařský sál, ale také překrásné dvorní zahrady. Ne náhodou tak byla v roce 1981 zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Filmové město Bavaria (Bavaria Film City)

Pokud patříte mezi milovníky kinematografie, na vaší cestě Bavorskem byste neměli vynechat Bavarii. Zde můžete navštívit filmový svět Bullyversum, kde se ponoříte do filmových akcí, případně se zúčastnit prohlídky filmového města, při které získáte spoustu informací. Úžasné zážitky však nabízí zejména 4D Cinema Motion Ride, tedy filmové představení, během nějž se pohybují i sedadla v kině.

Legoland Deutschland

Legoland se nenachází pouze v Dánsku, ale rovněž na dalších místech. Jeden dokonce pouhé tři hodiny jízdy autem od českých hranic, a to v bavorském Günzburgu. Na své si tu přijdou děti i dospělí. V Legolandu je přítomno nejen mnoho staveb z populární stavebnice, ale také si lze zkusit horskou dráhu, létající loď či se vydat do podvodních tunelu. Čeká zde na vás tedy celá řada atrakcí.

Po stopách nacismu

V Bavorsku se nalézají i dvě světoznámá místa, která připomínají nejtemnější stránku (nejen) evropských dějin. Navštívit tu lze Kehlsteinhaus, lépe známý pod názvem Orlí hnízdo (Eagle’s Nest), což bylo útočiště Adolfa Hitlera a jeho spolupracovníků. Kam jejich xenofobní a otevřeně rasistická politika vedla, se pak můžete přesvědčit při návštěvě koncentračního tábora Dachau.

Národní park Bavorský les (Bavarian Forest National Park)

Bavorsko samozřejmě tvoří i krásná příroda. Jednu z nejlepších možností k seznámení máte na samých hranicích s ČR. Národní park Bavorský les tvoří z 90 % právě les a narazit tu lze na zajímavá zvířata jako zubr, medvěd, vlk či rys. Navštívit zároveň můžete i nejvyšší vrchol Roklan (Rachel) s nadmořskou výškou 1 453 m, stejně jako ledovcové Roklanské jezero (Rachel Lake).

Hora Zugspitze

Máte rádi velké výšky? Pak vás jistě potěšíme tím, že v Bavorsku můžete vystoupat na nejvyšší horu Německa, a to Zugspitze s výškou 2 962 m n. m.! Její vrchol tvoří Schneeferner, tedy jediný německý ledovec. K němu se sice lze vydat za pomoci tří lanovek, ale fyzicky zdatní jedinci mohou využít jednu ze tří turistický tras a vrchol zdolat po svých.

Rokle Partnachklamm

Další přírodní zajímavostí Bavorska je rokle Partnachklamm, kterou můžete navštívit celoročně. Ptáte se ale proč vlastně? Jde o 700 m dlouhou soutěska, jež je maximálně 80 m hluboká. Předně ji ovšem protéká průzračný potok a tvořena je řadou visutých chodníků, mostů a tunelů, z nichž nejdelší měří 108 m. Partnachklamm tedy nabízí skutečně jedinečné zážitky.

Chiemské jezero (Lake Chiem)

V Bavorsku naleznete i velké množství vodních ploch. Za nejzajímavější bývá označováno Chiemské jezero, jež je ledovcového původu. Někdy se mu přitom říká i Chiemské moře, a to díky jeho rozměrům. Rozloha téměř 80 km2 z něj totiž činí třetí největší jezero Německa. Turisty sem lákají i čtyři místní ostrovy a krásná okolní příroda.

Kam na výlet do okolí

V Bavorsku se pochopitelně nachází i mnoho dalších památek a zajímavých míst, nicméně vydat se můžete i do okolních spolkových zemí. Na severu je to Durynsko, které je nazýváno Zeleným srdcem Německa. Milovníci přírody tedy mohou zamířit i sem. Vedle Durynska se nachází Sasko, jež hraničí s Českou republikou a zde turisty lákají některé města. Přímo na hranicích s ČR a blízko Bavorska doporučujeme např. lázeňské město a centrum zimních sportů Oberweisenthal.

Na západě sousedí Bavorsko s Hesenskem, především ale s třetí největší spolkovou zemí Bádensko-Württembersko. V ní se nachází třeba historická metropole Stuttgart, ale také Hiedelberg, kde lze navštívit nejstarší univerzitu v Německu. Tato města jsou ovšem poněkud z ruky, neboť vzdálenost z Mnichova činí 233, resp. 371 km. Na samých hranicích s Bavorskem lze ovšem navštívit Bodamské jezero, které je s rozlohou 536 km2 největším jezerem Německa a druhým největším v celých Alpách.

Právě k Bodamskému jezeru se tedy klidně vydat můžete, jinak ale v podstatě neexistuje důvod, abyste museli Bavorsko opouštět. Vzhledem k obrovskému množství zajímavých měst, úchvatných staveb, krásných přírodních lokalit i míst plných zábavy máte již předem jistotu, že jednodenní návštěva k poznání této spolkové země ani zdaleka nestačí. Doporučujeme vám tedy vyrazit na delší dobu. Jistě vás totiž neodradí ani skutečnost, že jste z Čech v Bavorsku za chvilku.

Předchozí článekBretaň ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekŠpanělský ostrov Ibiza – památky, zajímavá místa a tipy na výlety