Bretaň ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

8291

Bretaň je nejzápadnější francouzskou provincií, která se člení na departmenty Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine a Morbihan. Celková rozloha této oblasti činí 27 208 km2 a populace čítá přes 3,2 milionů lidí. Nutno podotknout, že se jedná o turisticky velmi vyhledávanou destinaci, ačkoli většina cestovatelů chce ve Francii stále spatřit především Paříž.

Bretaň je v lecčem specifická. Jde o historický region, ve kterém na vás čekají památky z různých období historie. Tato provincie má navíc tajemnou „artušovskou“ atmosféru a v některých částech (především na západě) se ještě mluví bretonštinou, což je místní varianta keltštiny. K tomu si připočtěte zajímavou vnitrozemskou přírodu a krásné pobřeží a máte jasný tip na dovolenou.

Zajímavá místa a památky ve francouzské Bretani

Hlavní město Rennes

Při návštěvě Bretaně určitě zamiřte do hlavního města provincie, kterým je Rennes s více než 200 tisíci obyvateli. Nachází se tu celá řada památek, jež lze obdivovat především v historickém centru. Za zmínku jistě stojí budova parlamentu či Opery, ale také klasicistní církevní stavby jako kostel Notre-Dame-en-Saint-Melaine nebo katedrála St. Pierre (St. Pierre’s Cathedral). Za návštěvu jistě stojí i krásný městský park s názvem Parc du Thabor (Thabor Park).

Město Brest

Druhým nejvýznamnějším městem Bretaně je Brest. Na rozdíl od Rennes leží na pobřeží a jde o důležitý přístav a námořní základnu. Vzhledem k tomu, že bylo město v průběhu bitvy o Normandii takřka zničeno, jedinou památkou je masivní věž Tanguy a hrad. Turisté však do Brestu míří i díky Océanopolis, což je  vědecké centrum věnované oceánům. To je rozděleno do tří pavilonů a prohlédnout si lze 50 akvárií o objemu 50 až 1 milion litrů.

Kamenné řady v Carnacu

Bretaň byla v neolitu (mladší doba kamenná) jedním z hlavních rituálních a politických center megalitických kultur Evropy. O tom ostatně dodnes svědčí obec Carnac. Ta je proslulá velkým množstvím člověkem vytvořených mohyl, dolmenů či kamenných kruhů. Hlavní jsou ale zdejší kamenné řady, které tvoří takřka 3 000 menhirů v délce 1 km. Jen na vysvětlenou – menhiry jsou velké kameny, jež byly postaveny svisle do země, což muselo dát pořádnou práci.

Broceliandský les

Pokud patříte k milovníkům legendy o králi Artušovi, neměli byste při návštěvě Bretaně vynechat zejména oblast Argoat. Do místního Broceliandského lesa bývá dokonce umisťován počátek legendy o meči Excaliburu. A dokonce se tu prý nachází i hrob čaroděje Merlina, ke kterému lidé přinášejí papírky s přáními. Jestli jsou prosby skutečně vyslyšeny, nevíme, nicméně tuto tajuplnou část Bretaně si určitě nenechte ujít.

Côte de Granit Rose (Pink Granit Coast)

Bretaň se může bez problémů stát cílem rodinných dovolených, a to především díky svému pobřeží. V letních měsících tu totiž panují příznivé teploty a lze tedy relaxovat na místních plážích. Z tohoto hlediska je turisticky oblíbeným místem Côte de Granit Rose čili „pobřeží růžové žuly“. Oblast dostala svůj název díky růžovému písku, přičemž stejnou barvu mají i neobvyklé skalní útvary.

Smaragdové pobřeží (Côte d´Emeraude/Emerald Coast)

Krásné pláže naleznete i na Côte d´Emeraude neboli na „smaragdovém pobřeží“, které dostalo název od smaragdově zelené mořské vody. Kromě pláží tu lze navštívit i středisko oblasti, kterým je Saint-Melo, kam míří turisté především do Starého města. Nejslavnější turistická atrakce ovšem leží 35 km západně. Hrad s názvem Fort-la-Latte (Castle of La Latte) je impozantní stavbou ze 13. století, jež byla postavena na pobřeží a natáčela se tu i řada filmů.

Pointe du Raz

Bretaň je známa i díky úchvatným mysům. Mezi nejzajímavější se jistě řadí Pointe du Raz, což je nejen nejzápadnější cíp Francie, ale často bývá označován za jeden z nejkrásnějších mysů na Zemi. Silný vítr, nekonečné moře, majestátní majáky (např. Ar Men), divoká příroda a mnoho desítek metrů vysoké útesy vás nenechají na pochybách, že jste se právě ocitli na samém konci světa.

Kam na výlet do okolí

Zajímavá místa samozřejmě nenajdete pouze v Bretani, ale také v jejím okolí. Na hranicích se severněji položenou Normandií se kupříkladu nachází malý ostrůvek s názvem Le Mont-Saint-Michel (česky Hora sv. Michaela), který je od pevniny mořem oddělen pouze během přílivu. Nachází se zde několik památek, a to především klášter z 11. až 16. století. Vyrazit pak můžete i na samotné pobřeží Normandie, které nechvalně proslulo jako jedno z nejdůležitějších bojišť 2. světové války.

V první polovině tohoto konfliktu měla Bretaň za hlavní město Nantes. V roce 1941 však byla jihovýchodní část této provincie oddělena a novým hlavním městem se stalo Rennes. Nantes pak začalo plnit stejnou funkci v nově vzniklém regionu Pays de la Loire, jenž leží východním směrem. Toto město na březích řeky Loiry dnes zaujme především historickou částí Centre-Ville. V regionu se pak nalézá i další zajímavé město Angers, kterému dominuje nádherný hrad.

Jestliže dáváte přednost dovoleným s puncem tajuplnosti, v Evropě existuje jen málo oblastí, které by tento požadavek splňovaly tak dokonale jako právě Bretaň. Nachází se tu totiž jak tajemná místa historie, tak legendami opředené oblasti. Někde navíc stále uslyšíte již zmíněnou bretonštinu a zmínit musíme i různé svátky. Od roku 1971 se tu např. každoročně v srpnu koná festival keltské hudby Interceltique ve městě Lorient. Atmosféra starých časů je tudíž takřka všudypřítomná.

Předchozí článekLivorno v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená v Bavorsku v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety