Dovolená na Kanárských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2691

Dovolená na Kanárských ostrovech je přáním mnoha lidí a téměř 10 milionů z nich si toto přání každoročně splní a navštíví nějaký z krásných ostrovů – El Hierro, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote nebo Tenerife. Všechny tyto ostrovy nacházející se západně od afrického Maroka, dohromady vytvářejí souostroví, které známe jako Kanárské ostrovy. I když jsou oficiálně autonomním územím Španělska, neočekávejte obrovské stavby a umělecké galerie vyhrazené pro ta nejslavnější jména všech dob, protože kultura celého souostroví, stejně tak jako každého z ostrovů, má za sebou svou vlastní, jedinečnou cestu.

O existenci Kanárských ostrovů věděli již starověcí Římané a Řekové. Ti sem pravděpodobně posílali vyhnance ze severní Afriky, čímž daly za vznik prvním osadám. Kolonizaci však Evropané započali až současně s objevením Ameriky poté, co francouzský objevitel Jean de Béthencourt doplul na ostrov Lanzarote a pak se přesunul na Fuerteventuru, kde založil přístav Betancuria, ze kterého se později vyvinulo město, které po staletí bylo centrem moci tohoto ostrova. Největší rozvoj turismu zažívají ostrovy Tenerife a Gran Canaria, ale i na nich, stejně jako na všech ostatních ostrovech, najdete spoustu prostoru k průzkumu dechberoucích přírodních útvarů.

Zajímavá místa a památky na Kanárských ostrovech

Tenerife

Největším ostrovem Makaronésie, kterou kromě Kanárských ostrovů utvářejí i Kapverdy, Madeirské souostroví a Azorské ostrovy, je Tenerife, kde žije největší podíl kanárského obyvatelstva. V jeho národním parku Teide (Teide National Park) najdete stejnojmennou, 3 718 metrů vysokou sopku Teide, která převyšuje i španělské Pyreneje a je tedy i nejvyšším vrcholem na území této země. Střediskem ostrova i jeho turistického ruchu je hlavní město Santa Cruz de Tenerife, v jehož ulicích každoročně probíhá jeden z největších karnevalů světa. Může se také pochlubit několika nádhernými plážemi, kterými však disponuje i spousta menších, tradičních vesniček, které při cestách po ostrově jistě neminete.

Gran Canaria

Titul druhého nejobydlenějšího a třetího největšího z Kanárských ostrovů nese Gran Canaria. Podél ostrova najdete spoustu míst, jež odrážejí jednotlivé etapy formace oceánských ostrovů, díky čemuž dostala téměř polovina jeho rozlohy označení biosférické rezervace programu UNESCO. Většina zdejších zajímavostí, které nejsou přírodního charakteru, vznikla na území hlavního města Las Palmas de Gran Canaria. Královnou jeho architektury je bezpochyby gotická katedrála svaté Anny (Las Palmas Cathedral), jež byla až do roku 1819 jedinou katedrálou na celém souostroví. Do zdejšího přístavu si našel cestu i světoznámý mořeplavec Kryštof Kolumbus a na ostrově nějakou dobu i pobyl během své první cesty do Ameriky. A nemůžeme se divit, kdo by netoužil strávit pár dní v blízkosti velkolepých skalnatých útesů a křišťálových vod nekonečného oceánu?

El Hierro

Před tím, než se Evropané dozvěděli o existenci Amerického kontinentu, považovali za nejzápadněji položenou pevninu ostrov El Hierro. Ze všech Kanárských ostrovů je nejmenší a také nejméně ovlivněný turismem. Díky tomu si tu můžete vychutnávat pobyt v nenarušené a autentické krajině plné jalovcových a borovicových lesů obklopené rozmanitým podmořským životem.

Fuerteventura

Na druhém největším ostrově Španělska, Fuerteventuře, se můžete věnovat nesčetnému množství aktivit. Zdejší zajímavosti jsou směsicí úchvatných scenérií, za kterými můžete vyrazit například do přírodní rezervace Corralejo (Corralejo Natural Reserve), náboženských památek, jimiž je pověstný region Betancuria, a také lidových obyčejů a řemesel, jejichž ukázku si můžete odvézt s sebou domů jako suvenýr. Kromě toho tu také sídlí park Oasis (Oasis Park), zoologická a botanická zahrada, ve které si můžete na vlastní kůži vyzkoušet krmení krokodýlů, pohrát si s lemury nebo si dokonce zaplavat s lachtany.

La Gomera

O La Gomera se často mluví jako o “zapomenutém ostrově”. Cestovní ruch se mu více méně vyhnul, a proto v návštěvnících mnohdy vyvolává dojem, jako by se tu zastavil čas. Je známý především pro jeho vavřínové lesy připomínající pralesy, známé jako laurisilva, které jsou povětšinou součástí Národního parku Garajonay (Garajonay National Park). Zastavte se také ve vesničce Agulo, která se nachází na vrcholku útesu, a tak odtud budete moci vyhlížet na široký oceán, zatímco se vám za zády budou tyčit vrcholky majestátních hor.

La Palma

Ostrůvek La Palma je vyhlášený svými sopkami, hlubokými lesy, plážemi a především ničím nerušeným výhledem na noční oblohu. Jeho skvěle zachovalé přírodě, jejíž velká část je pod ochranou organizace UNESCO, vévodí národní park Caldera de Taburiente (Caldera de Taburiente National Park), který je plný borovicových a jalovcových lesů, které se rozprostírají v okolí 10 kilometrů široké kaldery, obrovské kotliny vzniklé propadem sopečného dna. Pro spousty rostlinných druhů, mezi kterými najdete i takové, které rostou pouze tady, je ostrov velkou inspirací pro botaniky z celého světa.

Lanzarote

Důkazy o vulkanické aktivitě na ostrově Lanzarote, jež leží nedaleko Fuerteventury, se na vás budou sbíhat na každém kroku. Za těmi nejlepšími ukázkami, mezi něž patří i horké gejzíry, vyrazte do národního parku Timanfaya (Timanfaya National Park), jež nese jméno jeho dominanty, aktivní sopky Timanfaya. Najdete tu ale i zajímavosti, které vznikly lidskou rukou. Na spoustě míst se formou tradičních i velmi netradičních staveb podepsal místní rodák a architekt César Manrique, který se mimo jiné podílel na návrhu kaktusové zahrady nedaleko města Guatiza a také na vyhlídkové kavárně Mirador del Río, která byla vestavěna přímo do lávového kamene, odkud vám poskytne výhled, na který jen tak nezapomenete.

Každý z Kanárských ostrovů má sice svůj vlastní, unikátní charakter, ale i tak se v mnohém shodnou. Na všech se najdou zajímavé stezky k cyklistice i pěší turistice, ohromné výhledy na velkolepou krajinu, které obohatí vaše cestovní fotoalbum, a také osobitá lokální kultura, díky které si naplno vychutnáte každičký okamžik strávený v blízkosti těch nejluxusnějších pláží světa.

Předchozí článekDovolená v Caorle v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na Menorce v Baleárském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety