Doprava v Anglii

3308
Double-decker autobusy | samot/123RF.com
Double-decker autobusy | samot/123RF.com

Vnitrostátní doprava v Anglii je dostatečně hustá a není problém navštívit téměř jakékoliv místo. Nejlevněji vychází autobusy, pro více lidí se jistě vyplatí také vlastní auto. Řízení v Anglii je však kapitolou samo o sobě. Pořádně si tedy promyslete, jakým způsobem se budete přemisťovat mezi jednotlivými místy v Anglii.

Autobusy

V Anglii tradičně funguje mnoho dopravců, mezi ty větší patří National Express, Megabus, Easybus a Scottish citylink. Autobus je výrazně levnější jak vlak a nabízí i řadu zajímavých akcí. Někdy tak můžete cestovat za opravdu směšné ceny i v porovnání s ČR. Jízdenky se vyplatí zakoupit s velkým předstihem, vyjdou podstatně levněji.

Vlaky

Doprava vlakem je pohodlná, ale poměrně drahá. V Anglii navíc operuje celá řada železničních dopravců a tak nebývá úplně snadné vyřešit nákup jízdenky. Plánování tras pro celou Velkou Británii provozuje služba National Rail Enquiries.

Auto

Zásadním problémem je v Anglii jízda vlevo, což je pro mnoho řidičů dost zásadní problém. Při jízdě musíte být velice opatrní, zpočátku má každý tendenci kontrolovat špatnou stranu a snadno tak dojde k havárii. Vyplatí se mít anglické auto s volantem vpravo, řízení auta s volantem vlevo situaci ještě více komplikuje. Pozor také na rychlostní omezení v mílích, zde je opět problém s tachometry v km/h. V obci smíte jet 30 mph (48 km/h), mimo obec 60 mph (96 km/h), po silnicích první třídy 70 mph (112 km/h) a na dálnici 80 mph (128 km/h). Některé dálnice, mosty a tunely jsou zpoplatněny. Řízení v Anglii má mnoho specifik, tak se před cestou pořádně připravte.

Trajekty

Ostrovy okolo pobřeží i okolní země mají s Anglií spojení řadou lodních linek. Obvykle není problém přijet a počkat na loď, u malých ostrůvků však může být převoz automobilů značně řídký. U delších tras, například do Dánska nebo na Faerské ostrovy, se rezervace samozřejmě vyplatí

MHD

Hromadná doprava ve městech je často velmi drahá a navíc ji ve většině měst provozuje několik společností, lístky však málokdy platí pro více dopravců najednou. Alespoň v Londýně tento problém naštěstí není. Vyplatí se kupovat delší předplacené jízdenky anebo alespoň zpáteční jízdenky, vyjde to výrazně levněji.

Kolo

Kvůli ceně MHD jsou kola ve městech velice oblíbená, v řadě měst fungují i sítě půjčoven. Místní jsou na kolech schopni jezdit i za naprosto příšerného počasí. Při cestách mimo město ovšem pozor na jízdu vlevo a také na pohodlnou krajnici na řadě míst rovnou zapomeňte.

Předchozí článekHistorie Anglie – stručné dějiny od vzniku až po současnost
Další článekDoprava do Anglie – autem, autobusem, letecky, vlakem i trajektem