Doprava do Anglie – autem, autobusem, letecky, vlakem i trajektem

4818
Letadlo společnosti British Airways | boarding1no/123RF.com
Letadlo společnosti British Airways | boarding1no/123RF.com

Do Anglie lze cestovat mnoha způsoby, nicméně pro většinu účelů je nejvhodnější letecká doprava. Cesta autem nebo autobusem se vyplatí jen za specifických podmínek.

Letecky

Nejlevnější a zároveň nejrychlejší je jednoznačně letecká doprava. Do Londýna létá řada leteckých společností, včetně nízkonákladových, a zpáteční letenku lze sehnat i pod tisíc korun. Letenky do Skotska jsou sice poněkud dražší, ale stále jednoznačně nejvýhodnější.

Letenky do Anglie

Letecká doprava je nejrychlejší volbou, a pokud si rezervujete letenky do Anglie v dostatečném předstihu, tak může cenově konkurovat i autobusové dopravě. Doba letu z Prahy do Londýna trvá přibližně 2 hodiny. Z České republiky můžete letět na mnoho letišť v Anglii, mezi nejvyhledávanější letiště patří letiště v Londýnu, Manchesteru, Birminghamu nebo Leedsu. Přepravu zajišťují mimo jiné aerolinky ČSA, British Airways, EasyJet, WizzAir.

Pár tipů pro výběr letenky:

  • Rezervujte si letenku v dostatečném předstihu
  • Termín odletu i příletu naplánovat na všední den, letenky jsou v tyto dny levnější
  • Dejte si pozor na to, jestli se jedná o letenku s přestupem či ne.

Autobusem

Do Anglie jezdí několik autobusových dopravců, jezdí se především do Londýna. Cesta trvá až 26 hodin a jízdenka stojí okolo 2000 Kč. Ve srovnání s leteckou dopravou je autobus značně nevýhodný, snad jedinou výhodou může být nižší příplatek za rozměrná zavazadla. To se však snadno ztratí ve srovnání s cenovým rozdílem akční letenky a jízdenky.

Jízdenky do Anglie

Pokud máte strach z létání, tak můžete využít autobusovou dopravu. Cesta trvá sice delší dobu (přibližně 20 hodin), ale jízdenka do Anglie je většinou levnější než letenka. Navíc získáte zážitek v podobě plavby na trajektu nebo cestu Eurotunelem.

Vlakem

Teoreticky lze do Anglie cestovat také vlakem přes Německo a Francii a poté Eurotunelem, nemá to však v podstatě smysl. Cesta je dlouhá, jsou nutné přestupy a navíc to vyjde velmi draho.

Autem

Cesta vlastním autem do Anglie může být výhodná pokud jedete ve větší skupině a vezete hodně zavazadel. Jinak je však často výhodnější letět a auto si půjčit na místě. Nevýhodou je nutnost platit ve Francii dálniční poplatky a dále ještě platit za trajekt či Eurotunel. V Anglii se také jezdí vlevo a řízení vozidla s volantem vlevo tak může být pro mnohé řidiče problém. Kombinace letecké dopravy a zapůjčení vozu na místě bývá obvykle nejlepší řešení.

Trajekty

Pokud z nějakého důvodu nechcete anebo nemůžete využít Eurotunel, lze do Anglie cestovat také trajektem.

Předchozí článekDoprava v Anglii
Další článekCeny v Anglii