Chorvatský Dubrovník – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?

9041
Panoramatický pohled na staré město Dubrovník | sorincolac/123RF.com
Panoramatický pohled na staré město Dubrovník | sorincolac/123RF.com

Krásná příroda, malebné oblázkové pláže, jedno z nejčistších moří na světě a řada jedinečných historických památek. To vše a ještě mnohem více na vás čeká v Dubrovníku, přístavním městě v Dalmácii na jihu Chorvatska. Pokud vás odrazují davy turistů mířící do severní části Chorvatska, ale přesto byste tuto zemi rádi navštívili, bude pro vás Dubrovník správnou volbou. Ne že by zde snad turisté nebyli, ale je jich určitě o něco méně.

Dubrovník ležící na jižním pobřeží Jaderského moře bývá často označován za nejmalebnější město Dalmácie a vy při své návštěvě určitě zjistíte, že toto označení město získalo zaslouženě. Dubrovník zaujímá část pevniny vyčnívající do moře a nad městem se tyčí holá vápencová hora Srđ, která nabízí jedinečný výhled na celé město. Můžete odtud vidět městské opevnění stoupající přímo od břehu moře, mohutnou okrouhlou věž či úchvatnou pevnost Minčeta. Celé staré město bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Historie některých budov sahá až do 13. století, kdy bylo město obnoveno po mohutném požáru. Vychutnejte si procházku městem, při které můžete obdivovat jedinečné stavby i tajemná sídla a uličky skrývající dávná tajemství bývalé samostatné městské Republiky Dubrovník.

Při své návštěvě Dubrovníku byste určitě neměli vynechat procházku kolem velkolepých městských hradeb, které jsou světovým unikátem. Vrchní část hradeb Vám poskytne nejen krásný výhled na staré město a třpytící se Jaderské moře, ale můžete si zde prohlédnout také následky válečného ostřelování z roku 1990. Některé ze stěn sloužící k uzavření a ochraně města byly postaveny již v 9. století. Ve 14. století byly tyto hradby doplněny patnácti pevnostmi, včetně pevnosti Minčeta, věže Bokar a řady dalších. V 15. století byly ze strachu před útokem Turků dostavěny další hradby. Celé město bylo obklopeno dvěma kilometry hradeb, které byly 25 metrů vysoké a v některých místech až 6 metrů široké. Dnes můžete využít několik vstupů a obdivovat krásně dochované opevnění města.

Městské hradby v Dubrovníku | zechal/123RF.com
Městské hradby v Dubrovníku | zechal/123RF.com

V Dubrovníku se kromě jedinečných hradeb a pevností nachází také celá řada kostelů, katedrál, klášterů a nejrůznější sídel, které určitě stojí za vidění. Jednou z nich je krásná Dubrovnická katedrála. Ta byla postavena v 18. století na místě původní baziliky ze 7. století, která byla zničena při zemětřesení v roce 1667. Z tohoto původního bohatě zdobeného kostela zde zbyla pouze brána. V katedrále můžete obdivovat krásný oltář sv. Jana Nepomuckého vyrobený z fialového mramoru a řadu náboženských obrazů, včetně obrazu Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z dílny italského malíře Tiziana.

Dubrovnická katedrála v Chorvatsku | paulprescott72/123RF.com
Dubrovnická katedrála v Chorvatsku | paulprescott72/123RF.com

Za zmínku stojí také Františkánský klášter a muzeum. Za kamennými zdmi tohoto objektu se skrývá nejen nádherný klášter ze 14. století, který je považován za nejkrásnější pozdně románskou stavbu celé Dalmácie, ale také historická lékárna a malé muzeum se sbírkou relikvií a liturgických předmětů. Můžete zde obdivovat kalichy, obrazy, zlaté šperky i lékárenské předměty a knihy. Jsou zde uloženy také dělostřelecké pozůstatky, které poničily zdi kláštera během války v roce 1990.

Františkánský klášter v Dubrovníku | rognar/123RF.com
Františkánský klášter v Dubrovníku | rognar/123RF.com

Mezi zástupce dubrovnických paláců patří jedinečný palác Sponza. Jedná se o nádherný palác ze 16. století, který je směsí gotického a renesančního stylu. Renesance je zde zastoupena v krásných šesti korintských sloupech a renesanční jsou také okna ve druhém patře paláce. Okna v prvním patře jsou pozdně gotická. Palác byl původně celnicí, poté mincovnou a svého času také bankou. Dnes zde sídlí Státní archiv, v jehož sbírkách se ukrývají rukopisy s nevyčíslitelnou hodnotou, které sou staré téměř 1000 let. Hned u vchodu můžete najít pamětní síň obránců Dubrovníku, kde jsou vystaveny fotografie mladých mužů, kteří zahynuli v letech 1991 – 1995.

Palác Sponza v Dubrovníku | dariozg/123RF.com
Palác Sponza v Dubrovníku | dariozg/123RF.com

Pokud budete chtít na chvíli opustit městský ruch Dubrovníku, můžete se vypravit na ostrov Lokrum. Dostanete se sem po pouhých deseti minutách plavby trajektem. Jedná se o krásný zalesněný ostrov s duby, borovicemi a olivovníky, v jejichž stínu se můžete schovat před žhnoucím sluncem. Ačkoliv jsou zde pouze skalnaté pláže, jedná se o velmi populární místo ke koupání. V centru ostrova se nachází středověký benediktinský klášter. Stejně jako v Dubrovníku se i zde částečně natáčel oblíbený televizní seriál Hra o trůny. Klášter je obklopen krásnou zahradou a nachází se zde také významná botanická zahrada s obrovskými agávemi a palmami z jižní Afriky a Brázílie.

Ostrov Lokrum u Dubrovníku | dbajurin/123RF.com
Ostrov Lokrum u Dubrovníku | dbajurin/123RF.com

Další místa, která stojí za návštěvu

Výstava válečných fotografií

 • působivá výstava novozélandského fotoreportéra Wadea Goddarda, který pracoval na Balkáně v roce 1990
 • záměrem fotografa bylo představit lidem válku ve všech jejích podobách
 • nachází se zde nejen stálá expozice věnující se válce v Jugoslávii, ale také další obměňující se výstavy dokumentující řadu dalších konfliktů

Kašna Onofrio

 • jedna z nejznámějších památek v Dubrovníku
 • kašna z roku 1438, která byla postavena jako součást vodovodního systému
 • původně byla kašna zdobena sochou, ale ta byla zničena při zemětřesení v roce 1667
 • kašnu stále zdobí 16 vyřezávaných masek, z jejichž úst proudí voda do bazénku
Kašna Onofrio v Dubrovníku | mikepaschos/123RF.com
Kašna Onofrio v Dubrovníku | mikepaschos/123RF.com

Synagoga a židovské muzeum

 • synagoga, která byla založena v 1352 a je tedy druhou nejstarší doposud fungující synagogou na světě
 • v synagoze se nachází muzeum, kde jsou vystaveny náboženské relikvie a můžete si zde prohlédnout také dokumentaci místního židovského obyvatelstva, včetně záznamů o občanech pronásledovaných během druhé světové války

Lanovka v Dubrovníku

 • lanovka, která vede od severní části městských hradeb na horu Srđ, odkud je krásný výhled na celé město
 • na hoře jsou k dispozici také dalekohledy, které poskytnou detailnější prohlídku města a nedalekých ostrovů
Lanovka v Dubrovníku | lianem/123RF.com
Lanovka v Dubrovníku | lianem/123RF.com

Dubrovník je jedinečným chorvatským městem, které nabízí více než jen krásné oblázkové pláže. Vypravte se na výlet do krásné přírody, kterou je město obklopeno či si vychutnejte procházku starým městem, kde narazíte na úchvatné stavby i na labyrinty krásných uliček a objevte všechna tajemství, které tato “Perla Jadranu” ukrývá. Atmosféru, vůni i kouzlo Dubrovníku si jistě okamžitě zamilujete.

Předchozí článekHonolulu na Havaji – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?
Další článekBergen v Norsku – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?