Ceny ve Španělsku

1687
Ovoce na španělském trhu | funloving/123RF.com
Ovoce na španělském trhu | funloving/123RF.com

Španělsko je členem EU a používá euro. Ve většině turistických oblastí není problém platit kartou, ale zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Španělsko je podle některých vyspělá země, na druhou stranu však má astronomické dluhy a obrovskou nezaměstnanost. Kromě Katalánska a větších měst je situace často poměrně zoufalá.

Kde nakupovat?

V turistických centrech a u pobřeží je klasicky výrazně dráž, vyplatí se proto odbočit alespoň o pár ulic mimo hlavní turistické tahy a ceny ihned poklesnou. Španělé jezdí na levné nákupy do supermarketů, ty jsou však většinou na periferii a dostupné pouze autem. Linky MHD jako v ČR totiž k supermarketům obvykle nevedou. Levnější ovoce a případně ryby lze pořídit na hojných místních trzích.

Ceny

Španělsko je nejlevnější zemí západní Evropy, většina cen je podobná jako v ČR. Za potraviny zaplatíte přibližně stejně, dokonce ani jídlo v restauraci není o mnoho dražší. Dražší může být doprava a MHD, pohonné hmoty stojí také o něco málo více. V turistických oblastech je samozřejmě dráž, naopak ve vnitrozemí výrazně levněji.

Otevírací doba

Ve Španělsku panuje poněkud jiné pracovní nasazení, na úřadech a v bankách proto počítejte s otevírací dobou pouze od 9 do 14 hodin. V obchodech bývá otevřeno cca od 9 do 14 a potom až po odpoledním horku od 17 do 19. Malé obchůdky otevírají už v 7 či 8 hodin. Supermarkety zpravidla prodávají od 10 do 22 hodin. V neděli odpoledne se s výjimkou pekáren a cukráren neprodává a to ani v supermarketech.

Nákup suvenýrů

Mezi jednoznačné hity patří samozřejmě kvalitní španělské víno, olivový olej a kastaněty. Dále jsou oblíbené výrobky z kůže, například klasické kožené měchy na víno. Klasikou je také meč z Toleda, sušená španělská šunka, včelí produkty a vosk.

Předchozí článekŠpanělská kuchyně – co se jí a pije ve Španělsku?
Další článekBezpečnost a zdravotnictví ve Španělsku