Bad Kleinkirchheim v Rakousku – lyžování, termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety

2277

Bad Kleinkirchheim je obcí, kterou na mapě naleznete v rakouské spolkové zemi Korutany. V té se nachází mnoho turisticky oblíbených destinací, mezi něž nepochybně patří i toto městečko v údolí pohoří Nockberge. S rozlohou cca 74 km2 a zhruba 1 700 obyvateli není nijak rozlehlé, přesto, anebo právě proto zde zažijete opravdu příjemnou atmosférou.

Bad Kleinkirchheim má turistům co nabídnout v každém ročním období. Nejenže se jedná o přívětivé lázeňské městečko, ale zároveň jde o jedno z populárních lyžařských středisek v této oblasti. Perfektní podmínky zde navíc naleznou i cyklisté a bez krásných zážitků odsud nebudou odjíždět ani milovníci přírody, stejně jako historických památek.

Zajímavá místa a památky v Bad Kleinkirchheimu

Thermal Spa Römerbad

Termální lázně Römerbad naleznete v centru Bad Kleinkirchheimu, a to v přímé blízkosti sjezdovek. Ať už sem zamíříte uprostřed zimy, anebo v průběhu letních měsíců, na první pohled vás uchvátí svou architektonickou stránkou. Místní termální prameny „napájejí“ bazény s teplotou 32 až 34 °C, ale k dispozici jsou rovněž další místa vhodná k relaxaci. Jedná se např. o sauny, vany či odpočívárny, a co by to bylo za lázně, kdyby nenabízely nejrůznější masáže? Račte si tedy odpočinout!

Therme St. Kathrein

V Bad Kleinkircheimu můžete navštívit ještě jedny lázně, které využívají zdejší termální prameny. Nesou název St. Kathrein a na ploše 1 200 m2 se zde opět nacházejí rozličné bazény a sauny (např. finská), relaxovat lze i na sluneční terase a vyzkoušet je možné také masáže či akupunkturu. Stejně jako v lázních Römerbad se tady budou bavit děti i dospělí a navíc se tu mohou úspěšně léčit lidé s různými zdravotními neduhy, jako jsou např. revmatické či kardiovaskulární potíže.

Lyžařské středisko Bad Kleinkirchheim – St. Oswald

V okolí městečka lze sportovat v několika lyžařských střediscích. Mezi nejnavštěvovanější v celém Rakousku ovšem patří St. Oswald. Toto centrum lyžování nabízí více než 100 km sjezdovek s maximální výškou 2 200 m n. m. a určeny jsou pro sportovce, kteří mají už nějaké, byť ne nijak velké zkušenosti. Na trať K70 se ovšem mohou vydat jen opravdoví borci. Ta má totiž název po rakouském sjezdaři Franzi Klammerovi, jež se zde narodil, trénoval a později se mj. stal olympijským vítězem.

Pohoří Nockberge

Již jsme zmínili, že obec leží v údolí pohoří Nockberge, jež je nazýváno také Gurktalské Alpy. Stačí si dát tedy trošku do těla a můžete obdivovat okolní přírodu. Ne nadarmo je totiž toto pohoří součástí Národního parku Nockberge. Mezi turisticky nejzajímavější místa v oblasti patří právě Bad Kleinkirchheim, nicméně známo je také díky perfektním podmínkám pro běžky, skialpinismus, horskou turistiku čí jízdu na horských kolech. Rozhodně tedy nezůstávejte pouze v zástavbě.

Kaiserburgbahn

Pokud se vám do kopců nechce šlapat po svých, což může být např. případ rodin s menšími dětmi, nic se neděje. Přímo v centru Bad Kleinkircheimu je nástupní stanice lanovky, jež nese název Kaiserburgbahn. Ta vás vyveze těsně pod vrchol Kaiserburg (2 055 m n. m.), z něhož budete mít nádherný výhled po okolí, a to včetně pohledu na město. Navštívit lze i restauraci a vydat se můžete rovněž k dalším vrcholům, z nichž jmenujme alespoň Wöllaner Nock (2 145 m. n. m.)

Kostel sv. Kateřiny (St. Catherin’s Church)

V Bad Kleinkircheimu lze navštívit i několik historických památek. Tou nejzajímavější je nepochybně gotický kostel sv. Kateřiny, jenž byl postaven nad místními termálními prameny na konci 15. století. Budova je krásná už zvenku, nicméně určitě si nenechte ujít její interiér. V něm na vás totiž čeká nádherný oltář s úžasnými dřevěnými sochami, případně nedávno zrekonstruovaná krypta. Pokud tedy budete mít nějaké to volno, určitě si do tohoto kostela zajděte.

Kam na výlet do okolí

Samozřejmě se můžete vydat i dále do pohoří Nockberge a objevovat jeho krásy. Doporučujeme navštívit nejvyšší vrchol Eisenhut (2 441 m n. m.), případně některé z mnoha místních jezer jako např. rozlehlé Wörthersee. Mimo pohoří Nockberge se potom můžete vykoupat či provozovat různé vodní sporty v jezeře Brennsee. To se rozkládá u městečka Feld am See. Zde je největším lákadlem obora Alpenwildpark, kde si můžete prohlédnout divokou zvěř či navštívit muzea africké a severoamerické přírody.

Dalším místem, na které musíme upozornit, je Granatium ve městě Radenthein. Jak už samotný název napovídá, vše se zde točí kolem (nebojových) granátů. Můžete tu např. navštívit granátové štoly či důlní labyrint. Z vrcholů hor se lze tedy rychle přenést do podzemního světa s jedinečnou atmosférou. Pouze několik desítek km od Bad Kleinkirchheim pak leží i obě statutární a zároveň největší města Korutan, tedy Klagenfurt a Villach, bez nichž by návštěva určitě nebyla kompletní.

Existuje-li místo, kde jsou termální lázně přímo pod oblíbenou sjezdovkou, je asi naprosto jasné, že bude velmi lákat návštěvníky ze zahraničí. Ne jinak tomu je v případě Bad Kleinkirchheimu. Ačkoli se při snaze o zapamatování tohoto názvu s největší pravděpodobností poněkud zapotíte, rozhodně by to nemělo být překážkou k tomu, abyste sem vyrazili. Odměnou vám bude nejen parádní „relax“ či perfektní lyžařské vyžití, ale také krásná přírody i několik zajímavých památek.

Předchozí článekBad Füssing v Německu – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekBad Ischl v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety