Zajímavosti v Kostarice – zajímavá místa a památky k vidění

8657

Kostarika je jedinečnou exotickou perlou Střední Ameriky, která se může pyšnit mnohými „nej“. Ve srovnání se sousedními zeměmi i dalšími státy Latinské Ameriky je Kostarika opravdovou a velmi bezpečnou oázou klidu. Vysloužila si dokonce lichotivou přezdívku “Švýcarsko Střední Ameriky”. Dlouhé pobřeží lemované nádhernými plážemi a okouzlující příroda plná nejrůznějších zvířecích druhů, včetně téměř tisícovky takových, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Právě to láká do Kostariky nadšené cestovatele z celého světa.

Kostarika je poměrně malá země ležící nedaleko oblasti takzvané Panamské šíje. Zde je obklopena jedinými dvěma státy – Panamou a Nikaraguou. Dalšími sousedy jsou již jen rozlehlé vodní plochy Tichého oceánu a Karibského moře. Hlavním městem téměř pětimilionové Kostariky je San José, kulturní a obchodní centrum ležící v centrální části země. Právě San José, které je považováno za vstupní bránu Latinské Ameriky, je velmi zajímavým místem, jehož návštěvu byste určitě neměli vynechat. Lákavá je především místní architektura vytvářející velmi zajímavé kontrasty. V těsné blízkosti zde totiž můžete objevovat tradiční koloniální stavby i nově postavené moderní budovy. Pro většinu návštěvníků však kostarická města nejsou cílem cesty, ale spíše výchozím bodem pro návštěvu krásných národních parků, o které v Kostarice nouze určitě není. Pojďme si společně představit alespoň některé z krás této jedinečné země.

Zajímavosti o Kostarice

  • Kostarika již od roku 1949 nedisponuje armádou – zařadila se tak mezi několik málo zemí světa, které nemají ozbrojené vojenské síly (s výjimkou místní policie).
  • Přibližně 95 % obyvatel Kostariky ovládá čtení i psaní, což je na Latinskou Ameriku velmi vysoké procento.
  • Téměř čtvrtinu celkového území Kostariky tvoří národní parky a chráněná přírodní území.
  • Na území Kostariky lze nalézt více než stovku sopečných útvarů – přibližně sedm z nich je poté stále aktivních.
  • Kostarika nemá zavedené názvy ulic.

Zajímavá místa a památky v Kostarice

Rezervace Monteverde (Monteverde Cloud Forest Reserve)

Naprosto jedinečný deštný a mlžný prales, který je jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Kostariky. Rezervace je unikátní zejména kvůli možnosti pozorovat pralesní život z ptačí perspektivy. Prales je totiž protkán nejen pozemními trasami, ale také cestičkami v korunách stromů. Nacházejí se zde nejrůznější lávky, z nichž lze pozorovat zajímavé zvířecí obyvatele pralesa, mezi než patří například vzácný Kvesal chocholatý či Lenochod tříprstý.

Národní park Tortuguero (Tortuguero National Park)

Krásný národní park ležící na severozápadním pobřeží země, který je velmi významným a vyhledávaným hnízdištěm mořských želv. Park lze navštívit pouze lodí či letadlem, jedná se však o nezapomenutelný zážitek, jenž byste si určitě neměli nechat ujít. Na území parku lze nalézt malebnou pláž, tropický deštný les plný života i nejrůznější vodní laguny vytvářející nádhernou scenérii. Kromě již zmíněných želv zde můžete pozorovat i další zástupce zvířecí říše. Mezi ty nejzajímavější z nich patří nejrůznější druhy opic, dále lenochodi, jaguáři či krokodýli.

Národní park Cahuita (Cahuita National Park)

Dalším ze zajímavých kostarických národních parků je oblast Cahuita rozpínající se podél pobřeží Atlantského oceánu, respektive Karibského moře. Park byl založen již v roce 1970 a jeho primárním cílem je ochrana největšího kostarického korálového útesu. Právě tento útes, který je domovem stovek různých druhů mořských živočichů, je velmi vyhledávaným místem všemi milovníky potápění a šnorchlování. Kromě útesu určitě stojí za vidění i další části parku – pláže, řeky a deštný les, jenž je domovem opic, leguánů, vačic, několika ptačích druhů a řady dalších zvířat.

Národní park Manuel Antonio (Manuel Antonio National Park)

Přibližne 130 kilometrů od hlavního města leží další z přírodních krás Kostariky, Národní park Manuel Antonio. Návštěvníky parku lákají zejména nádherné pláže s bílým pískem, které jsou obklopeny věčně zeleným pralesem a místy protkány modrými lagunami. Ani v tomto parku nebudete ochuzeni o možnost pozorovat volně žijící divoká zvířata.

Vulkán Arenal (Arenal Volcano)

Řada návštěvníků Kostariky si nenechá ujít pohled na velmi působivý vulkán Arenal, který leží ve stejnojmenném národním parku. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejaktivnější sopku v zemi, výstup na vrchol není umožněn. Jedinečný zážitek vám však poskytnou termální koupaliště ležící nedaleko od Arenalu, která nabízejí nejen příjemné koupání, ale i jedinečný výhled. Park je protkán dobře značenými stezkami, které vás provedou krásným deštným lesem a zavedou vás až k lávovým polím, kterými naposledy proudila horká láva koncem roku 2010.

Vulkán Poás (Poas Volcano)

Další z aktivních sopek, vulkán Poás, je již o poznání dostupnější. Zde je totiž povolen výstup až na vrchol a co víc, můžete sem klidně vyjet autem. Poslední větší sopečný výbuch byl zaznamenán počátkem 20. století a od té doby vulkán žádnou výraznější aktivitu nevykazuje. Dříve se však jednalo o velmi bouřlivou sopku, které se dokonce podařilo vytvořit tři obrovské krátery. Jeden z nich je zatopen tyrkysově modrou vodou a nabízí pohádkově krásnou scenérii.

Bazilika Panny Marie Andělské (Basilica of Our Lady of the Angels)

Nádherná monumentální bazilika s vitrážovými okny, kterou lze najít ve městě Kartágo. Bazilika, jež je postavena v byzantském stylu, byla věnována svaté patronce Kostariky. Budova stojí na skále, která je údajným nalezištěm slavné sošky Panny Marie vyrobené z tmavého kamene. Té jsou přisuzovány nejrůznější schopnosti a zázraky. Soška je umístěna v prostorách baziliky, kde ji každoročně navštěvují zástupy věřících, aby ji donesli své dary a požádali ji o pomoc.

Muzeum předkolumbovského zlata (Precolumbian Gold Museum)

V hlavním městě San José můžete najít jedinečné muzeum věnované významnému drahému kovu, zlatu. V prostorách muzea můžete obdivovat více než 4500 předmětů pocházejících z předkolumbovského období, které vás dokonale seznámí s fungováním kostarické společnosti před kolonizací. Samostatnou expozici zde tvoří přibližně 1600 předmětů vyrobených z ryzího zlata.

Kostarika je krásnou exotickou zemí, která je rájem zejména pro všechny milovníky krásné a nedotčené přírody. Během jediného dne si můžete dopřát zasloužený odpočinek na pohádkové krásné pláže, navštívit neprostupnou džungli a pozorovat její zajímavé zvířecí obyvatele či obdivovat vysoko se tyčící sopečné vrcholy. Vynechat byste však určitě neměli ani návštěvu zdejších měst, ve kterých vás přivítají vstřícní a usměvaví lidé, zajímavá architektura a jedinečná latinskoamerická kultura. Kostarika je zkrátka rájem na zemi, který když jednou navštívíte, už ho nikdy nebudete chtít opustit.

Předchozí článekZajímavosti v Myanmaru – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Polsku – památky a zajímavá místa k navštívení