Voda v Etiopii – souboj na život a na smrt

896
Etiopské ženy s nádržemi na vodu | ajlber/123RF.com
Etiopské ženy s nádržemi na vodu | ajlber/123RF.com
Fatia, Sirmaga Jamal a Ribata Kamal jsou etiopské děti, které „mají štěstí“ – i když jim starost o vodu stále zabírá docela dost času, mohou díky humanitární pomoci nosit domů takovou, která je pomalu nezabíjí. Na rozdíl od téměř dvou milionů dětí na celém světě, které podle OSN ročně připraví o život právě závadná voda a špatné hygienické podmínky.

Plíživá katastrofa

Konstatovat, že situace s vodou je v Africe špatná, je asi nošením dříví do lesa. Starost o zajištění vody tu padá na ženy a děti, které vláčením kanystrů na kilometrové vzdálenosti tráví podstatnou část svého života. Navíc si s vodou často domů přinášejí i nemoci, na které mnoho z nich dříve či později zemře. Pohled na holčičky ve školní uniformě, které trpělivě a po kapkách plní svůj kyblík hnědavou tekutinou ze ztrácející se řeky, jistě otřese každým cestovatelem. Pokud je poučený, v takové vodě nesmočí ani kotník… Místo určení: téměř kdekoli v Africe.

V žebříčku zemí nejvíce ohrožených nedostatkem kvalitní vody je smutnou stálicí Etiopie. Přístup k nezávadné vodě tu má podle statistik organizace UNICEF jen jednatřicet procent domácností, v zemědělských oblastech je situace ještě o poznání horší. V posledních dvaceti letech navíc zemi sužují opakující se sucha, následná neúroda a hladomor. Letos zasáhla část Etiopie sucha, která země nezažila za několik posledních let. „Ještě nikdy jsem neviděl vodní zdroje v Alabě úplně vyschlé jako letos. I když deště nyní pomalu přicházejí, letošní sklizeň je ohrožena,“ popsal situaci dr. Sahle Sita, odborník na výživu z etiopského Regionálního zdravotnického úřadu.

Zpožděné období dešťů jen v tomto okrese ohrožuje život jedenácti procent dětí, které trpí podvýživou. Celkově jich ve východoafrické zemi v důsledku sucha strádá až 6 milionů. Nedostatek pitné vody, vymírání dobytka, růst cen potravin a ohrožené sklizně mohou mít v mnoha oblastech osudové důsledky. „Při nedostatku pitné vody lidé běžně pijí vodu z kaluží a nádrží společně s dobytkem. Následkem je narůstající počet průjmových onemocnění a s tím spojené podvýživy. Také schopnost obyvatelstva vypořádat se s dalšími problémy vlastními silami je vzhledem k dlouhotrvající krizi značně omezená,“ vysvětlila Zuzana Pernicová ze společnosti Člověk v tísni, která se v jihozápadních oblastech Etiopie snaží o zvýšení dostupnosti kvalitní pitné vody.

Každá kapka pomoci

V Etiopii platí více než kdekoli jinde, že voda znamená život. Tradičně se zde pije voda z malých rybníčků, které zachycují dešťovou vodu. Pokud však dostatečně neprší, nádržky vyschnou. Jedinými zdroji vody pak zůstávají studny a prameny. V některých oblastech Etiopie se však nachází i 250 metrů pod zemí. A takovou vodu je možné získat jen hlubinnými podzemními vrty.

Letošní katastrofální sucho celou situaci dramaticky zhoršilo. Vrty obléhají stovky lidí. Někteří stráví na cestě k vodě až dva dny a další den pak čekají ve frontě na životodárnou tekutinu. Vodu navíc nosí převážně ženy a dívky a nemohou se pak dostatečně postarat o své děti.

Jednou z etiopských oblastí s vážným nedostatkem vody je okres Alaba na jihu země. Již od roku 2003 zde působí organizace Člověk v tísni, která tu vybudovala vodní vrt hluboký 254 metrů s vodovodním potrubím o délce 12 kilometrů. Tento vodovodní systém poskytuje pitnou vodu pro 12 000 lidí z okolních vesnic. V Alabě je pouze 12 takových vodních vrtů a dělí se o ně více než 230 000 obyvatel.

Patnáctiletá Fatia je jednou z nich. Studna, ležící pouhých deset minut od jejího domova, ji změnila život. Sice stále musí pro vodu dvakrát denně, sice se o ni dělí s dalšími šesti stovkami lidí, sice musí vystát dvouhodinovou „frontu“, … ale už si může být jistá, že tahle voda jí umožní žít a ne zemřít třeba v důsledku průjmu, jehož oběťmi jsou nejčastěji právě děti.

Spolu s Fatiou chodí k vrtu i obě další děti, zmíněné v úvodu. Jak již bylo řečeno, mají štěstí. Některé jiné rodiny však dosud nemají k pitné vodě vůbec přístup. Pro ně je každý doušek ze špinavých řek a rybníků hop nebo trop. Zdraví – nemoc. Život – smrt.

Člověk v tísni proto od letošního roku v rámci projektu Voda pro Etiopii poskytuje i léky a výživu pro podvyživené děti. V místech, kde nejsou dostupné podzemní vrty, se bude v akutních případech pomáhat s chemickým čištěním vody, aby se zabránilo rozšíření epidemií.

Autor: Tomáš Urban – časopis Cestopisy.

Předchozí článekMinas Gerais – zlaté srdce Brazílie
Další článekVodní světy pod Tatrami