Trento v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

8494

Trento, hlavní město stejnojmenného italského regionu je považováno za jedno z nejbohatších měst celé Itálie. Důkazem je vysoká životní úroveň, která je patrná na každém kroku. Díky bohaté historii se město pyšní spoustou historických památek a nedaleké Alpy jsou lákadlem samy o sobě. Trento je zkrátka místo, kde se skloubí historie, umění a kultura. Renezanční styl, který ovlivnil většinu historických budov je zkrátka kouzelný a vytváří nevšední romantickou atmosféru, která přivádí do města stále více návštěvníků.

Nejvíce město proslulo v 16. století, kdy se zde konal slavný Tridentský koncil. Kdo by nevěděl o co jde, tak právě zde se ustanovily základní dogmata katolické církve. V tomto období, kdy bylo město považováno za centrum katolického náboženství, se zde hojně stavěly renesanční chrámy a paláce, které tak ovlivnily dnešní podobu města.

Zajímavá místa a památky v italském Trentu

Hrad Buonconsiglio (Buonconsiglio Castle)

Sídlo biskupů a symbol města. Tak by se dal popsat pohádkový hrad Buonconsiglio. Některé části hradu sahají až do 12. století. Ovšem ještě zajímavější je fakt, že ve 14. století zde český malíř Mistr Václav vytvořil sérii maleb známou jako „Dvanáct měsíců.“ Dnes slouží několikakřídlá budova především jako historické muzeum a i pro občasné umělecké výstavy. Z hradu se nabízí dechberoucí výhledy na starou část města Trento a především na přilehlé vrcholky hor.

Katedrála Trento (Trento Cathedral)

V samém srdci města se nachází tato nádherná katedrála z 11. století. Ovšem v průběhu let byla několikrát renovována a doplněna o řadu architektonických prvků jako jsou renesanční fresky, barokní oltář, gotické věže či zdobené kruhové okno nad vchodovými dveřmi. Katedrálu je možné také najít pod jménem San Vigilio Cathedral, neboť právě tomuto patronovi města je katedrála zasvěcena.

MUSE Trento

V Trentu si můžete vybrat z celé řady muzeí zaměřených na nejrůznější expozice. Ovšem nejproslulejší z nich, muzeum Muse Trento, by měl navštívit každý turista. Ultramoderní budova o šesti podlažích vás provede skrz to nejlepší od prehistorických dob až po současné fascinující objevy jako je výzkum DNA. Už jen samotná budova muzea zaujme svým netradičním vzhledem, neboť už na první pohled připomíná horské pohoří. Každé patro je zaměřené na jinou expozici. Postupně tak projdete přes tropický prales, hory, zvířecí říši až k období neandrtálců a vývoji člověka. Není divu, že se Muse Trento stalo jením z nejnavštěvovanějších muzeí v Itálii.

Kostel San Lorenzo (San Lorenzo Church)

Při toulkách městem byste neměli vynechat kostelík San Lorenzo. Sice se může zdát na první pohled příliš nezajímavý, ovšem patří k největším a nejstarším kostelům celého Trenta. Jeho stavba započala v roce 393, kdy sloužil jako místo bohoslužeb. Postupně se stal farním místem Medicejů a dnes slouží jako místo jejich posledního odpočinku. Kdo by přece jen tento slavný šlechtický rod neznal, tak vězte, že se jednalo o nejbohatší a nejmocnější rod v celé Florencii. Dnešní podobu kostela značně ovlivnila renesance, neboť právě v tomto období proběhla renovace velké části budovy.

Dómské náměstí (Piazza Duomo)

Pokud se posadíte na náměstí Piazza Duomo a budete pozorovat zdejší architekturu, tak si po chvíli budete připadat jako zpátky v čase, v období renesance, neboť vše okolo je silně ovlivněno tímto slohem. Na náměstí se kromě katedrály nachází také slavná Neptunova kašna (Neptune Fountain) s několika renesančními sochami. Ovšem významných budov je na náměstí celá řada. Jednou z nich je Palazzo Pretorio z 12. století, které sloužilo jako rezidence tridentského biskupa. Dnes je zde k vidění slavná zvonice Torre Civica a sbírka obrazů a soch. Další památkou, kterou na náměstí jistě nepřehlédnete je unikátní dům Casa Balduini.

Podzemní město Tridentum (Underground Roman Tridentum)

Raritou Trenta je toto fascinující podzemní město, kde se můžete na vlastní oči přesvědčit, jak se žilo v dobách antického Říma. Ačkoliv se to možná zda neuvěřitelné, tak pod Trentem leží zcela pohřbené staré římské město zvané Tridentum. To bylo postaveno během 1. století před naším letopočtem a postupně se stalo vojenským a obchodním centrem. Dnes je v podzemí k vidění část starobylého města včetně římských silnic, městských zdí, ale i části budov s původními mozaikami.

Mauzoleum císaře Battistiho (Cesare Battisti Mausoleum)

Na vrcholku malého kopce zvaného Doss Trento se nachází pomník císaře Battistiho. Majestátní mramorová koruna je podporována šestnácti sloupy, které jsou zhruba čtrnáct metrů vysoké. Uprostřed se potom nachází malá oplocená oblast s bustou vojáka. V okolí mauzolea je krásný přírodní park s výhledem na město. Proto není divu, že se tato památka stala oblíbeným cílem pro pěší turistiku.

Kostel Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore)

Ve stínu slavnější katedrály leží opomenutý, ale kouzelný kostel Santa Maria Maggiore, který byl postavený v roce 1520 jako sídlo kongregace tridentského koncilu. Exteriér je nápadně podobný katedrále. Za povšimnutí stojí kruhové okno, ozdobné průčelí, dveře s detailem štuku, zvonička, barokní oltář a nespočet dalších dekorací, které se podílejí na jedinečném půvabu tohoto kostelíka.

Kam na výlet do okolí Trenta?

Stačí hodina jízdy autem a rázem se octnete u nejkrásnějšího jezera celé Itálie. Řeč je o jezeru Lago di Garda, které se díky své okouzlující přírodní scenérii, malebným městečkům na břehu jezera a rozmanitým aktivitám stalo oblíbeným cílem turistů. Celý region Trentino, jehož hlavním městem je Trento, proslul především dechberoucími horami Alp. Však kdo by neznal Dolomity (vápencovou část Alp) a jejich nejvyšší část, masiv zvaný Marmolada, známý jako lyžařský ráj. Zkrátka celá oblast patří mezi nejnavštěvovanější lyžařské destinace v celé Evropě! Za návštěvu také stojí některé ze zdejších horských městeček. Mezi nejkrásnější horská městečka se řadí i Mezzano, které svou kouzelnou atmosférou a okolní scenérií dostane každého. Oblíbené jsou Alpy i v létě, kdy návštěvníci vymění lyžování za pěší turistiku a vydají se objevovat nejkrásnější zákoutí hor.

Trento je zkrátka město plné umění, kultury a historických památek. Nejlépe si vychutnáte atmosféru města nad výbornou kávou nebo tradičním Martini v jedné ze zdejších kaváren. A na co nesmíte při návštěvě Itálie zapomenout? No přece na vynikající italskou zmrzlinu, bez které to zkrátka v Itálii nejde.

Předchozí článekNová Kaledonie – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekAkční letenky z Prahy do Dillí za 10 690 Kč