Teherán – kam se vydat aneb co vidět a zažít?

5303
Letecký pohled na Teherán | elec/123RF.com
Letecký pohled na Teherán | elec/123RF.com

Ačkoliv se Teherán v současné době zrovna nejeví jako skvělé turistické centrum, jedná se o zajímavé a velice rušné kosmopolitní centrum, v němž žije na 14 milionů obyvatel.

Teherán vás ohromí svým ruchem, chaosem, ucpanými ulicemi a smogovou poklicí, která tu je po velkou část roku. To vše v kontrastu s velkými muzei, restauracemi a velice přátelskou náladou. A i když ani nejde určit, co je hlavním centrem tohoto města, protože je natolik rozlehlé, že těch center má vlastně hned několik. Teherán proto někdo označuje za betonovou džungli. I přes taková drsná slova však ve městě najdete neuvěřitelné množství zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu.

Zajímavá místa  a památky aneb ty největší poklady Teheránu

  • Při návštěvě Teheránu byste si neměli nechat ujít návštěvu zdejšího Národního muzea klenotů a zejména zde vystavených korunovačních klenotů. Klenoty jsou běžně uloženy v ohromném trezoru, který hlídají po zuby ozbrojení vojáci. Uvnitř sejfu se nachází vedle klenotů poklady, které získal Safavids nekale, ale i nákupy a dary z Evropy, Indie a jiných zemí. Zdejší sbírka drahých kamenů a šperků představuje vůbec tu největší pokladnici na světě. Uložen je tu i jeden z největších a nejvýznamnějších diamantů na světě Sea of Light.
  • Golestánský palác, nebo také “Palác v květinové zahradě,” patří k velkolepým stavbám z Qajarské éry, který najdete i na seznamu světového dědictví UNESCO. Palác se nachází na jižní straně města, v starobylém centru Teheránu. V paláci se umně snoubí tradiční perské umění a řemeslo spolu s evropskými prvky architektury a technologiemi z 18. století. Uvnitř se nachází Etnografické muzeum a Ivan-e Takht-e Marmarská audienční síň, která je pokryta obrazy fiktivních králů a také i umělecká galerie Negar Khane. Za návštěvu stojí i zdejší květinová zahrada.
Golestánský palác v Teheránu | elec/123RF.com
Golestánský palác v Teheránu | elec/123RF.com
  • V Teheránu navštivte Valiasr Street, jednu z hlavních teheránských tříd, která je vůbec tou nejdelší ulicí na Blízkém východě. Po celé její délce ji lemují stromy. Zajímavý je i Jordan Street, populární místní bulvár, nejživější místo města. Skutečnou páteří Teheránu je však ulice Azadi, která spojuje náměstí Azadi spolu s náměstím Enqelab. Náměstí Azadi je navíc druhým největším náměstím v Íránu.
Azadi Street v Teheránu | prusaczyk/123RF.com
Azadi Street v Teheránu | prusaczyk/123RF.com
  • Pokud chcete poznat skutečnou atmosféru města, nechte se vtáhnout do zdejší Aladinovy jeskyně. Jde o asi deset kilometrů dlouhý bazar, který je zdejší nákupní Mekkou. Denně tudy projde na 600 000 lidí (vážně jsme se neupsali o nulu). Tento labyrint plný barev, chutí a vůní nenabízí pouze potraviny, ale i stříbro, textil, koberce a zlato. Kromě toho tu najdete také i mešity, restaurace, kostely, banky a levné hotely.
  • Pompézní domov íránského šáha je Sa’dabad, jenž se nachází na okraji Teheránu, býval jeden z domovů dynastie Pahlavi. Součástí rozsáhlého komplexu je i 104 hektarů velký park. Asi tucet zdejších budov bylo přeměněno na muzeum. Královská rodina žila v Bílém Paláci, který dodnes prezentuje to největší íránské bohatství. Zelený Palác je kupříkladu vyroben výhradně z onyxu.
Sadabad komplex v Teheránu | dbajurin/123RF.com
Sadabad komplex v Teheránu | dbajurin/123RF.com
  • V západní části Teheránu, nedaleko letiště Mehrabat, se nachází výrazně tvarovaný oblouk, známý jako Azadi. Jde o oblouk vystavěný v roce 1971, jako oslavný symbol boje za nezávislost. Oblouk o výšce 21 metrů má k nebi zdvižené ruce k modlitbě. Uvnitř monumentu se nachází 286 schodů a výtah, jež vás dostanou až na vrchol, odkud je krásný výhled na Teherán.
Azadi věž v Teheránu | klaravlasakova/123RF.com
Azadi věž v Teheránu | klaravlasakova/123RF.com
  • Národní íránské muzeum je vůbec první muzeum v zemi. V muzeu se nachází rozsáhlé památky napříč celými dějinami.
Národní íránské muzeum v Teheránu | dbajurin/123RF.com
Národní íránské muzeum v Teheránu | dbajurin/123RF.com
  • Kousek od Muzea Současného Umění se nachází Muzeum Koberců. Jde o naprosto jedinečné muzeum, kde je vystaveno na 100 koberců a při svých toulkách městem byste ho rozhodně neměli vynechat.

Nákupy v Teheránu

V Teheránu najdete širokou škálu nákupních center jako Tandis, Golestan, Palladium Mall, 7 center a Safavie. Nákupními čtvrtěmi tu jsou Valiasr, Shariati a Mirdamad. K těm nejstarším a významným bazarům patří Grand Bazaar a Bazar Tajrish.

Jak je to s jídlem v Teheránu?

S jídlem se to má tak, že vedle klasické platby je nutné přičíst daň a platby za služby. Tyto poplatky v konečném výsledku mohou cenu jídla navýšit až o jednu třetinu. Není to tu tedy nic levného. Nejlevnější variantou jsou různé pouliční stánky s kebabem, hamburgry a pizzou. Nenajdete tu žádné řetězce ze západu, ale mají své vlastní sítě. Nemusíte se bát nějakého nebezpečí protože hygiena tu je na vysoké úrovni. Tradičním zdejším jídlem je kebab. Ochutnat byste však měli i zdejší dezerty a sladkosti.

Noční život

Teherán je v islámské zemi a tudíž je tu podávání alkoholických nápojů zakázáno. Vaší jedinou zábavou tu proto jsou kavárny a vodní dýmky.

Předchozí článekKam v Tbilisi – zajímavá místa a památky
Další článekKam se vydat a co vidět v Athénách – zajímavá místa a památky