Na cestách (nejen) po Evropě se mi osvědčilo cestovat jen s příručním zavazadlem. Cestování nalehko skýtá mnoho výhod a věřte, že 40 litrů věcí vám nakonec bude stačit až nad hlavu. Přestože máme každý jiné potřeby a také cestujeme do různorodých oblastí (vyžadující např. více oblečení a vybavení), troufám si tvrdit, že v drtivé většině případů si vystačíte pouze s příručním zavazadlem.
Přiznejte se, komu se alespoň jednou v životě stalo, že se vrátil z dovolené a polovinu věcí vůbec nepoužil? Berte dovolenou a celkově cestování jako výzvu k tomu, jak se naučit žít s méně věcmi. Na cestách zjistíte, že je mnoho důležitějších věcí, než že vám boty neladí s halenkou, a že máte na sobě už třetí den to stejné oblečení.
Příruční vs. odbavené zavazadlo
Příruční zavazadlo: vždy zdarma (u všech nízkonákladových aerolinek) si lze vzít na palubu letadla příruční (kabinové) zavazadlo. Rozměry se liší dle leteckých společností, ale zpravidla je standard: 55 x 40 x 25 cm. Hlavní je, aby toto zavazadlo neobsahovalo žádné ze zakázaných předmětů. Váha zavazadla se opět dost liší, ale maximálně do 10 kg.Odbavené zavazadlo: u nízkonákladovek za poplatek. Odbavené zavazadlo putuje do nákladního prostoru letadla a během letu k němu nemáte přístup. Dostanete ho opět na letišti a občas si hezky počkáte. Jeho výhodou je, že nemá omezené rozměry, váhově je většinou limit do 20 kg. Poplatek je u každé společnosti jiný, průměrně ale zaplatíte okolo 20 – 40 euro. U delších letů bývá odbavené zavazadlo zdarma.
Za letenku zaplatíte mnohem méně
Pokud sháníte levné letenky, jejich finální cena se vyškrábe i o několik tisíc, pokud si sebou berete velké zavazadlo. Naučte se cestovat jen s příruční taškou/batohem a ušetříte spousty peněz.
Můžete se loudat a přijít na letiště o hodinu a půl později
Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, můžete přijít na letiště o hodně později. Nemusíte totiž absolvovat tu obrovskou frontu na odbavení zavazadla. Ve většině případů stačí dojít 45 minut před odletem (ale pozor na velká mezinárodní letiště, kde se tvoří fronty u pasové kontroly).
Navíc stihnete přestup mezi lety
Nevím, jestli mám smůlu jenom já, ale už se mi kolikrát stalo, že jsem nestihla přestoupit mezi lety (problém nastává, pokud letíte s různými společnostmi a s nízkonákladovkami). Díky cestování nalehko vám odpadne potřeba čekat na svá zavazadla a můžete jít rovnou k pasové kontrole.
Všechny své věci máte pořád u sebe
Jednou z největších výhod je, že se nemusíte obávat o své věci. Často se stává, že aerolinky zavazadlo poškodí, nebo dokonce ztratí. Těmto nepříjemnostem se vyhnete, pokud si vezmete jen příruční tašku.
Nebudete tahat zbytečnosti
Konečně se dostáváme k tomu, co je na cestování jen s příručním zavazadlem nejlepší. Hodně často poletíte někam jen tak na pár dní. Nejen, že ušetříte za letenky, ale hlavně potěšíte vaše záda, na kterých nepotáhnete několik kilo zbytečností. Můžete pak z letiště jet rovnou prozkoumávat památky a malý batůžek na zádech vám nebude vadit.
Jak si sbalit příruční zavazadlo
Předem bych chtěla říci, že sami budete překvapeni, kolik se toho do příručního zavazadla vejde. Nejdříve si naskládejte na stůl všechny věci, které si chcete vzít s sebou. Poté zredukujte oblečení na minimum. Pokud například letíte na tři až čtyři dny, stačí vám to, co máte na sobě + náhradní spodní prádlo a jedno tričko/halenka.
Do příručního zavazadla se v pohodě vejde:
- Spodní prádlo a ponožky na každý den
- 1ks náhradního oblečení od každého druhu (tričko, sukně, kalhoty)
- Malý spacák či deka (bude se hodit, pokud trávíte delší čas na letišti)
- Svačina i jídlo na další dny
- Láhev na vodu
- Pláštěnka či deštník
- Pyžamo/tričko na spaní
- Kosmetika a léky
- Nabíječka a malý ručník
Teplé oblečení, které si chcete vzít navíc (pro případ špatného počasí) si vezměte rovnou na sebe. Tu chvíli na letišti to vydržíte a pak si vše dáte do batohu. Z tohoto důvodu je dobré mít batoh trochu větší s možností stahování na popruhy. Maximální rozměry příručních zavazadel, které vám vezmou na palubu, se liší dle leteckých společností.
Do letadla si můžete vzít tekutiny i jídlo. Stačí jen vědět, jak na to:
- Tekutiny, gely a krémy si vezměte v menším balení do 100 ml. Vše uzavřete do plastového sáčku do objemu max 1 litr a rozměrů 20 x 20 cm.
- Do letadla si můžete vzít i pití. Zakázáno je ho pouze přenášet přes zavazadlovou kontrolu. Prázdnou plastovou lahev ale mít klidně můžete (nenechávejte ji v batohu a vyložte ji do bedny společně s elektronikou a botami). Poté si ji můžete na toaletách naplnit vodou z kohoutku.
- Do letadla si můžete vzít libovolné množství jídla.
- Pokud cestujete „nalevno“ a máte s sebou jídlo na pár dalších dní, určitě by se vám hodil nožík. Ten si můžete vzít do letadla, pokud splňuje: čepel není delší než 6 cm a širší než 1,3 cm (v nejširším bodu), nemá pojistku ani tvarovanou rukojeť. Pozor: I malý nůž splňující všechny parametry může být zabaven. Rozhodnutí záleží vždy na konkrétním člověku, který kontrolu provádí. Je možné si vzít místo klasického nože plastový mazací nůž, kterého vám v případě zabavení nebude líto.
- Notebook/tablet i foťák si vezměte do ruky. Při kontrole je potřeba dát elektronické zařízení do boxu zvlášť. Proto není potřeba jej rvát za každou cenu do batohu. V 98% případů vás při kontrole váhy a velikosti zavazadla nebudou nutit, abyste je tam nacpali. Většina lidí má s sebou příruční zavazadlo + kabelku na doklady, tašku s notebookem/fotoaparátem apod.
Když jednou zjistíte, jaká je to pohoda cestovat jen s příručním zavazadlem, už nikdy s sebou ty těžké kufry tahat nebudete. Nezapomeňte, že se vždy dá vše případně koupit a to mnohdy i za menší peníze, než u nás. Pokud letíte do Asie, vezměte si s sebou batoh, který se dá postahovat a naplňte jej jen tak, abyste si ho mohli vzít do letadla. Zbytek věcí, které budete potřebovat (drogerii, oblečení), pak dokoupíte za pár korun. Vyjde vás to mnohem levněji, než platit za velké zavazadlo.
Vždy pamatujte – vše co potřebujete, se krásně vejde do příručního zavazadla. Co se nevejde, máte navíc.