Mull – ostrov svařeného vína

1200
Pobřeží u vesnice Craignure na ostrově Mull | acceleratorhams/123RF.com
Pobřeží u vesnice Craignure na ostrově Mull | acceleratorhams/123RF.com

Zelený ostrov Mull leží na západě skotské Vysočiny. Slovo mull (muille) pochází z galštiny a jeden z jeho významů může vysvětlovat techniku ohřátí červeného vína s přidáním koření a bylinek – „Mulled vine“ je vlastně obdoba českého svařeného vína.

Na ostrov se dostanete malým trajektem z přístavu Oban do městečka Craignure, odkud vede kolej parního vláčku, který vozí turisty až k hradu Torosay. Ani další z ostrovních hradů, Duart z 13. století, který byl domovem náčelníka klanu McLeana, není příliš vzdálený.
Na severu ostrova můžete najít malebnou přímořskou vesničku Tobermory s malou destilerií klasické skotské whisky, Glengorm Castle nebo kruh stojících kameně pradávného původu.
Západním směrem pak divoké moře omývá písčité břehy malého ostrova Iona, na kterém se rozkládá prastaré opatství založené kolem roku 1200 n. l., které je jedním z nejstarších a nejdůležitějších náboženských center v západní Evropě. Na cestě k ostrůvku musíte minout nejvyšší vrchol ostrova Ben More, který se vypíná v mlžném oblaku až do výše 966 metrů.
Lodní společnosti pořádají vyjížďky na krátké plavby kolem ostrova, při kterých můžete pozorovat v prězračných vodách velryby nebo delfíny, domov zde má také orel mořský.

Z čistých pláží je úchvatný pohled na pohoří Grampiany s dominantou nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis.
Na ostrově Mull žije jen několik tisíc obyvatel, takže při procházce za celý den nemusíte potkat ani živou duši. Navštívíte-li drsný ostrov, do paměti se vám nepochybně vryje atmosféra klidu a míru.

Autor: Filip Tesař – časopis Cestopisy.

Předchozí článekIslandské sopky – přírodní postrach Islandu
Další článekGujarat tančil, Kašmír sčítal oběti…