Kassel v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

3924

Německé město Kassel leží ve spolkové zemi Hesensko, tedy zhruba v centrální části území našich západních sousedů. Pokud byste jej tedy chtěli navštívit, určitě vás nečeká daleká cesta. Vzdálenost z Prahy do Kasselu činí totiž necelých 500 km. S rozlohou 107 km2 se přitom jedná o třetí největší město této spolkové země a žije zde zhruba 200 000 obyvatel.

Kassel disponuje dlouhou historií, neboť už ve středověku šlo o bohaté město. V 17. a 18. století zde navíc landkrabě Karel I. nechal vybudovat úchvatný horský park Wilhelmshöhe (Mountain Park Wilhelmshöhe), který leží ve výšce 500 m n. m. a v roce 2013 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zřejmě tedy nepřekvapí, že většina památek a zajímavostí, které stojí za to navštívit, se nachází právě v tomto parku.

Zajímavá místa a památky v Kasselu

Největší historický vodní systém

Park Wilhelmshöhe je znám především díky největšímu historickému vodnímu systému. Nacházejí se zde zdánlivě přirozená jezera, ale také kaskády, vodopády či gejzíry vody, které se užijete především při synchronizovaných vodních hrách, jimž se říká také vodní show a tvořen jsou za pomoci zhruba 350 000 litrů vody. Hry se v průběhu letních měsíců konají každou středu a neděli. V průběhu čtyř letních nedělí je navíc doprovází i světelné efekty, takže se jedná o skutečně úchvatnou podívanou.

Zámek Wilhelmshöhe (Wilhelmshöhe Castle)

Další dominantou horského parku Wilhelmshöhe je zámek stejného jména. Pochází z konce 18. století a byl postaven v neoklasicistním stylu. Zámek působí úchvatně již zvenčí, nicméně za zmínku stojí rovněž překrásně vybavené komnaty a především umělecká galerie Gemäldegalerie Alte Meister, v níž lze obdivovat obrazy takových mistrů štětce, jakými byli Rembrandt, Dürer či Poussin.

Zámek Löwenburg (Lion´s Castle)

Při návštěvě parku Wilhelmshöhe byste rozhodně neměli vynechat ani zámek Löwenburg, který byl sice také postaven na konci 18. století, ovšem od výše uvedené stavby se jinak výrazně liší. Jedná se totiž o romantickou napodobeninu anglického hradu středověkého rytíře. Löwenburg vás skutečně zaujme svou rozlehlostí, přičemž si budete nepochybně připadat jako v historickém filmu.

Herkulův památník (Hercules Monument)

Poslední stavbou, kterou chceme zmínit v souvislosti s parkem Wilhelmshöhe, je monumentální Herkulův pomník postavený v různých dobách. Ten tvoří tzv. Oktogon, tedy osmiúhelníková stavba, na které se k nebi tyčí věž ve tvaru pyramidy a na jejím vrcholu je ještě umístěna měděná socha Herkula, tzn. poloboha z řecké mytologie. Celá stavba je nejvyšším bodem v celém parku a díky tomu se jedná o nejviditelnější dominantu celého Kasselu.

Výstava documenta

Kassel to není pouze park Wilhelmshöhe. Ve městě se kupříkladu každých pět let odehrává výstava umění s názvem documenta, která má věhlas daleko za hranicemi Německa. Založena byla v roce 1955 Arnoldem Bodem a od 70. let se koná vždy v letech, které mají na konci číslovku 2 a 7. Pokud tedy milujete umění a budete v Kasselu pobývat právě v tuto dobu, rozhodně si tuto světově proslulou výstavu nenechte ujít.

Centrum města

Vynechat byste pochopitelně neměli ani centrum města. Předně však musíme zdůraznit, že Kassel byl za 2. světové války z 90 % zničen. Jeho centrum tedy v podstatě vznikalo nově až od 50. let 20. století. Za zmínku jistě stojí např. známá pěší zóna v Německu zvaná Treppenstrasse. V centru Kasselu lze ovšem obdivovat rovněž různé moderní budovy, přičemž navštívit doporučujeme také obchodní čtvrť s náměstím Entenager či tržnici, kde můžete lecco sehnat.

Kam na výlet do okolí Kasselu

Pokud už budete v Kasselu, jistě si nenechte ujít ani další zajímavá místa v okolí města. Horský park Wilhelmshöhe se rozkládá v přírodním parku Habichtswald, který stojí za návštěvu celý, zvláště, pokud se řadíte mezi milovníky přírody. Zdejší zalesněné vrchy jsou totiž potěchou pro oko a zároveň vybízejí k aktivní turistice. Ochutnáte-li rádi při poznávání přírodních krás rovněž dobré víno, v Hesensku nevynechejte ani vyhlášenou vinařskou oblast Eltville, kde je možné vyzkoušet i vynikající ryzlink z vinic Rheingau.

V rámci Hesenska pak můžete vyrazit rovněž do jeho hlavního města Wiesbaden, které je nejen sídlem spolkové vlády, ale především se jedná o jedno z nejstarších lázeňských měst Evropy a nachází se tu hned 26 termálních pramenů. Za návštěvu pak stojí také největší (a zřejmě nejznámější město Hesenska) Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main), jehož atmosféru místní, stejně jako mnozí turisté srovnávají s New Yorkem. Chcete-li se tedy cítit jako v Americe, nemusíte nutně překonávat Atlantik.

Na závěr si to tedy shrňme. Kassel je městem, která pro české turisty rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen díky nevelké vzdálenosti od našich hranic. Obdivovat lze totiž zajímavosti a památky v jednom z největších horských parků na světě a město nepochybně uchvátí také milovníky výtvarného umění a historické i moderní zástavby. Ve více či méně vzdáleném okolí Kasselu na vás navíc čeká i krásná příroda, takže zajímavé zážitky si odsud může odvézt opravdu každý.

Předchozí článekŘecký ostrov Ithaka – dovolená na ostrově, kde ožívají mýty
Další článekŘecký ostrov Kalymnos – dovolená na ostrově horolezců a lovců mořských hub