Kam na Zanzibaru – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?

12776
Pláž Paje na Zanzibaru | temis/123RF.com
Pláž Paje na Zanzibaru | temis/123RF.com

Zanzibar. Pod tímto názvem se skrývají hned dvě oblasti. V užším slova smyslu se jedná o ostrov o rozloze 1658 kilometrů čtverečních, jenž leží na jižní straně východoafrického pobřeží, přibližně 40 kilometrů od kontinentu. Souhrnně je pak jako Zanzibar označováno souostroví Zanzibar (svahilsky Unguja) a Pemba. Společně s Tanganikou tvoří Zanzibar jednotný stát Tanzanie.

Ostrov je proslulý svými nádhernými bílými písečnými plážemi a úžasnou modrou, místy modrozelenou vodou Indického oceánu. Právem se řadí mezi nekrásnější africké destinace, zamiloval si ho i mořeplavec Marco Polo. Zanzibar je také rodištěm fenomenálního zpěváka Freddieho Mercuryho.

Výhodou je, že kvůli návštěvě této oblasti si nemusíte zařizovat žádné povinné očkování, turistické vízum pak snadno zakoupíte na hranicích.

Historie Zanzibaru je víc než bohatá

Původně byl ostrov místem poklidného života rybářů a zemědělců, věděli však o něm už starověcí Egypťané, kteří sem vyráželi pro otroky, zlato, slonovinu i zvířata. Své jméno Zanzibar získal od arabských a perských obchodníků, kteří na ostrov zamířili v 8. století a přinesli sem islám. Název vznikl ze slov „zandž“ a „barr“, což arabsky znamená Pobřeží černochů – do té doby zde totiž žily pouze černošské kmeny. O dvě století později zde vznikla arabská kolonie, z níž se později stala republika. Časem zde vznikla nádherná města, která obchodovala s Indií.

V roce 1499 se na Zanzibaru vylodil známý mořeplavec Vasco da Gama, o čtyři roky později zde pak Portugalsko vybudovalo svou obchodní stanici. V období od 17. do konce 19. století byl Zanzibar pod nadvládou ománského sultána a byl střediskem obchodu s otroky pro celou oblast východoafrického pobřeží.

Na konci 19. století se Zanzibar stal součástí britské koloniální říše. Samostatnost získal 10. prosince 1963, kdy se vládcem opět stal sultán – ale ne na dlouho. Hned 12. ledna 1964 totiž došlo k jeho svržení, aby se z území mohla stát lidová republika. Ta se po třech měsících spojila s Tanganikou. Oblast ale obsadila socialistická revoluční armáda, která má na svědomí vyhnání či dokonce vyvraždění 99 procent neafrického obyvatelstva. Z jejich domů udělali byty pro chudé.

Turistický ruch se na ostrově výrazně rozšířil v 90. letech 20. století.

Co na Zanzibaru navštívit?

  • nádherné pláže
  • Kamenné město
  • Sultánský palác
  • bývalou rybářskou vesničku Kizimkazi
  • prales Jozani
  • obří akvárium Mnarani
  • zoologickou zahradu Cheetah´s Rock

Vyrazit na východní nebo severní pobřeží?

Na východním pobřeží jsou běžné velmi mělké laguny s bílými písečnými plážemi, které jsou obklopené palmovými háji. Tato oblast je vhodná především pro milovníky šnorchlování, místní podmořský svět je tu naprosto úžasný. Pokud si ale chcete zaplavat, na své si zde nepřijdete – jedinou výjimkou je oblast Paje, kde voda zůstává i po odlivu. Připravte se také na to, že po odlivu zde leží velké množství řas. Zatímco u hotelů se pravidelně odstraňují, u veřejných pláží s ničím takovým nepočítejte.

Na plážích východního pobřeží je bujarý noční život, můžete zde navštívit řadu plážových barů a restaurací. Mladé lidi z celého světa sem také láká hojně rozšířený kiteboarding.

Severní pobřeží takové problémy s odlivem netrápí, takže je ideální pro plavce, s rušnými nocemi tady ale nepočítejte. Velmi známá a vyhlášená je pláž Ras Nungwi, kolem které vyrostlo více než dvacet hotelů. Svůj věhlas získala díky nádherným plážím a úchvatnému moři. Rozdělena je na dvě části – na západní straně se nachází řada plážových barů, zbývající oblast je pak vhodná pro ty, kteří si chtějí dopřát klid a pohodu.

Krásná je i nedaleká pláž Kendwa, která je výrazně poklidnější. Je jako dělaná pro romantické procházky, plážový volejbal nebo fotbálek. Pěkné jsou také pláže Kimkazi, Kiwengwa a Pongwe. Pro surfing jsou vhodné oblasti Zanzibar NorthReefs, Oyster Bay BeachBreak či Bongoyo Island. Zanzibarské pláže ale nejsou nic pro nudisty, pobyt bez plavek tu totiž je zakázaný.

Pobřeží na pláži Kendwa na Zanzibaru | tomazkunst/123RF.com
Pobřeží na pláži Kendwa na Zanzibaru | tomazkunst/123RF.com

Vydejte se do hlavního města

Kromě pláží vás jistě uchvátí i hlavní město Zanzibaru – Zanzibar City. Projděte si místní nádherné uličky ve Stone Town (Kamenné město, historické centrum města) a Kamenný most, navštivte pevnost Old Fort či Sultánský palác.

Ulička ve Stone Town v Zanzibar City | mirco1/123RF.com
Ulička ve Stone Town v Zanzibar City | mirco1/123RF.com

Za návštěvu rozhodně stojí i původně rybářská vesnička a bývalé hlavní město ostrova Kizimkazi se zříceninou mešity Shirazi Dimbani, která údajně pochází z roku 1107. Pravděpodobně se jedná o nejstarší mešitu ve východní Africe.

Kam za kulturou?

Jestliže vás láká kultura, navštivte Palace Museum (Beit al-Sahel), které naleznete v Kamenném městě. Zde můžete zjistit, jak vypadal život místního sultána. V historickém centru se nachází i galerie The Beautiful Eyes s fotografiemi zachycujícími běžný život místních lidí.

Absolvovat můžete také takzvané „spice tour“, tedy navštívit farmu, kde se pěstuje koření, které je pro tuto oblast tak typické. Za vidění stojí i místní prales Jozani, kde můžete spatřit guerézu červenou – opici žijící pouze na Zanzibaru, obří akvárium Mnarani, kde žijí desítky ohrožených želv, nebo maják na nejsevernějším konci ostrova. Vyhlášená je také místní zoologická zahrada Cheetah´s Rock, kde si můžete na zvířata i sáhnout.

Prales Jozani na Zanzibaru | friday/123RF.com
Prales Jozani na Zanzibaru | friday/123RF.com

Pokud si chcete vyzkoušet práci se sklem nebo sochaření, navštivte Creative Solutions Center. Velkým zážitkem je i potápění pod dozorem instruktora v Dive Time Zanzibar.

Nenechte si ujít ani ochutnávku místní kuchyně, v níž se harmonicky mísí arabské i africké vlivy. Bohaté je na Zanzibaru i sportovní vyžití. Za suvenýry vyrazte do Memories of Zanzibar nebo Darajani Bazaar.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Ašchabadu – kam se vydat, co vidět a navštívit?
Další článekKam v Tunisu – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?