Cestování sólo: noční můra, nebo nezapomenutelný zážitek?

512

Cestování sólo není něco, co lidé dělají, protože nemůžou najít vhodného parťáka na cesty. Je to životní styl, unikátní druh poznávání světa, který přináší mnoho nečekaných výhod. Než začnete cestovat sami, budete nejspíš muset překonat počáteční strach. Strach ze samoty, nebezpečí, unudění se k smrti…

Kdybyste se mě zeptali před pár lety, jestli bych vycestovala někam sama, vylekaně bych vykoktala „V žádném případě!“. Bála bych se samoty, že mě hned někdo přepadne a zavraždí, a že se budu děsně nudit. Podělit se o zážitky s někým blízkým mi přijde jako nejdůležitější součást cestování. Velké překvapení je, že o možnost sdílení zážitků nepřijdete, ani když budete cestovat sami.

Osm strašáků, proč se bojíme cestovat sami:

1. Cestování sólo je nebezpečné, obzvlášť pro ženy.

Cesty nejsou plné číhajících vrahů ani sexuálních vyvrhelů. A už vůbec ne cesty turistické. Vždy je dobré předem poznat kulturu a místní zvyky obyvatel, tím se vyhnete mnoha nedorozuměním i krizovým situacím. Faktem je, že cestování je stejně nebezpečné, jako bydlení v České Republice.

2. Na cestách budu osamělý a nebudu mít s kým sdílet zážitky.

Toto je snad největší strach, který vás může před cestou polapit. Kdybyste měli čekat na někoho, kdo bude sdílet vaše cestovatelské touhy, možná byste nevyrazili nikdy. A to by byla děsná škoda. Na cestách navíc nikdy nebudete sami, potkáte nové lidi a mnoho dalších cestovatelů, se kterými se o zážitky navzájem podělíte. Vyjet na cesty sám totiž vůbec neznamená, že budete po celou dobu na cestě sami.

Ne nadarmo se říká, že by každý měl alespoň jednou vycestovat sám. Člověk lépe pozná sám sebe, jak se chová během různých situací a hlavně si perfektně vyčistíte hlavu!

3. Když pojedu sám, budu se nudit.

Za celou dobu, co jsem na cestách, se mi nestalo, že bych se měla čas nudit. A věřte, že jsem si to občas i tajně přála.

4. Nejsem statečný a bojím se, nikdy nic sám nezvládnu.

Tento strach by měl být vaší hnací silou. Pokud si o sobě myslíte, že nejste dost stateční a že „to prostě nedokážete“, je na čase tento mýtus zbořit. Od chvíle, kdy zahodíte klíče od bytu a nasednete na letadlo, už dokážete cokoli.

5. Jsem plaché povahy a nerad se bavím s cizími lidmi.

Cestování sólo neznamená, že se musíte hned s každým kamarádit. Pokud jste radši sami, vezměte si sebou knížku, oblíbenou hudbu nebo deník a užijte si cestování podle svého.

6. Bude se mi stýskat po domově.

To by se vám stýskalo, i kdybyste jeli v partě nebo ve dvou. Domov je něco, kam se budete vždycky rádi vracet, ale odkud budete také rádi vyjíždět znova poznávat svět.

7. Není zábavnější cestovat ve dvou?

Cestování ve dvou má opravdu něco do sebe, stejně tak ale cestování sólo. Mnoho cestovatelů preferuje cestovat samostatně i přesto, že by se k nim někdo rád přidal. Budete mít naprostou svobodu v rozhodování, můžete dělat všechno, co budete chtít. Cestování bez partnera také zvýší vaši schopnost samostatnosti a rozhodování se. Když jste sami, vnímáte místo naprosto odlišnýma očima, vše si lépe prohlédnete a nasajete místní atmosféru na dvě stě procent.

8. Co když mi dojdou peníze?

V životě je potřeba naučit se spoléhat sám na sebe. V tom je cestování ta nejlepší škola. Až budete na cestách, zjistíte, jak málo peněz k životu vlastně potřebujete. Když budete plánovat alespoň trochu dopředu a necháte si nějakou zálohu na zpáteční letenku, není se čeho obávat. Navíc, v dnešní době internetu se určitě můžete v případě nejvyšší nouze obrátit na známé, kteří vám nějakou tu korunu pošlou.

Předchozí článekZpáteční letenky z Bratislavy do Berlína za 19.98 euro
Další článekLetenky z Prahy na Maltu a zpět za 3 690 Kč