Cesta do USA: co je potřeba zařídit před odletem do USA?

1954

Máte naplánovanou cestu do USA a nevíte, co vše je třeba zařídit? Pak je tento článek právě pro vás. Sepsali jsme seznam toho nejdůležitějšího, co je třeba před odletem vyřídit.

Na co si dát pozor před odletem do USA?

1. Platný cestovní pas obohacen o biometrické údaje

Pro vycestování do Spojených států amerických budete potřebovat pas, který obsahuje nosič dat s biometrickými údaji (zobrazení obličeje, otisků prstů a další údaje). Tyto pasy se v ČR začaly vydávat od 1. 9. 2006. Zkontrolujte si tedy, zda máte novější pas! Poznáte to datem vydání nebo ikonou na obalu. I děti musí mít vlastní cestovní pas. Vyřízení pasu trvá zhruba 30 dní.

2. Vyřízení vstupu do USA

Od 2008 je možné cestovat do USA bez víza, musíte však provést elektronickou cestovní registraci tzv. ESTA. Ta stojí 14 dolarů (zhruba 350 Kč) a vyřídit ji můžete i online. V rámci registrace bude potřeba uvést právě pas s biometrickými údaji. Schválená žádost ESTA je platná dva roky, pokud platnost cestovního dokladu nevyprší dříve. Pozor: bezvízové vycestování do Ameriky s ESTA je platné pouze pro pobyt do 90 dní. Pro delší pobyt je třeba vízum. O registraci online musíte žádat minimálně 72 hodin před odletem.

3. Zaregistrovat se v systému DROZD

DROZD je zkratka pro dobrovolnou registraci občanů ČR při cestách do zahraničí a rozhodně vždy na delší, či vzdálenější cesty doporučuji vyplnit. Pokud byste narazili na nějaké problémy nebo by se stala nějaká katastrofa, bude se o vás vědět a ministerstvo zahraničí vás může kontaktovat s potřebnými informacemi. Toto rozhodně nepodceňujte.

Pro registraci je třeba znát tyto informace:

  • vaše údaje a případně údaje spolucestujících
  • kontaktní údaje
  • kontaktní osoba v ČR
  • itinerář cesty

4. Cestovní pojištění

Tady asi není co dodat. Cestovní pojištění je základ a i když si možná říkáte, že jste ho nikdy nepotřebovali, jeden zkrátka nikdy neví. V dnešní době lze i toto vyřešit již pohodlně přes internet i na poslední chvíli.

5. Elektrický adaptér

V USA má elektrická síť napětí pouze 110V (ne 230V jako v ČR). To znamená, že potřebujete adaptér, protože elektrické zásuvky v USA mají jiný tvar než ty v České republice. Tento adaptér lze koupit až na místě za 5 USD, v ČR ho seženete levněji.

6. Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud plánujete projet Spojené státy autem (jako většina), pak nesmíte zapomenout na zřízení mezinárodního řidičského průkazu. O ten je třeba taktéž zažádat před odletem. Průkaz je pro řízení auta nutný všude mimo EU a dost často je průkaz vyžadován v autopůjčovnách. Mezinárodní průkaz je POUZE doplněk k běžnému řidičáku, musíte tedy s sebou mít obojí! Za žádost se platí poplatek 50 Kč a průkaz vám vystaví za pár minut na místě.

Pro registraci je třeba mít s sebou:

  • řidičský průkaz
  • občanský průkaz
  • průkazovou fotografii (klasický formát 35 x 45 mm)

7. Příprava na dlouhý let přes Atlantik

V dnešní době letecké společnosti poskytují při delších letech jak malé občerstvení, tak i třeba zapůjčí deku, či polštářek na požádání. I přesto doporučuji si vzít na palubu vlastní jídlo i pití.

Navíc nezapomínejte, že v USA se alkohol smí pít až od 21 let. Stejně tak vás pravděpodobně nevpustí do většiny barů, na některé diskotéky apod. To samé platí  pro Las Vegas a vstup do kasina, který je povolen také až od 21 let.

Předchozí článekAkce: z Prahy do Francie s Volotea od 54 Kč za obě letenky!
Další článekZažijte romantickou atmosféru v italském městě Verona