Alfa a omega levného létání aneb kdy a kde nakoupit letenku?

717

Kdy se nejvíce vyplatí koupit letenku? Co nejdříve nebo počkat radši na last minute? A jak je to vlastně s akčními nabídkami?

Na tyto otázky každoročně hledá odpověď snad téměř každý druhý cestovatel. Rozhodl jsem se vám proto pomoci a ukázat pár fíglů, jak získat levnější letenky.

Během svátku, či prázdnin si za létání připlatíte

Největší rozdíl mezi cenami letenek bývá samozřejmě dle termínu odletu. V létě si zaplatíte za stejnou trasu i 2x více než třeba na podzim. Letní prázdniny u aerolinek startují datem 1. 7., plánujte proto svou cestu tak, aby váš odlet byl před 30. 6. a zaručeně ušetříte. Při návratu na termínu už tolik nezáleží. Pro vánoční termíny plánujte váš na odlet nejpozději do 17. 12. a dříve. Přílet pak směřujte mezi 27.-31.12. k dosažení nejnižších cen.

  • Zjistěte si státní svátky v cílové destinaci, tyto dny mohou prodražit nejen letenku, ale i ubytování.

Obecně pro určení termínů letenek koluje mezi cestovateli několik mylných informací:

Mýtus č.1: letenky je třeba koupit co nejdříve

Řada „letenkářů“ nebo cestovek vám bude tvrdit, že nejlevnější je zařídit dovolenou co nejdříve. Toto tvrzení rozhodně není pravda. Nízkonákladové aerolinky jako je WizzAir neb Ryanair naopak využívají neznalosti běžných lidí a tyto letenky (odlet za 6 měsíců+) výrazně zdražují!

Jediný, kdo trochu vybočuje z řady je EasyJet, u kterého platí „kdo dřív příjde, levněji letí“.

Mýtus č.2: letenky je třeba koupit co nejpozději

Toto logicky navazuje na mýtus číslo 1. Rozhodně neplatí poměrně rozšířené pravidlo, že letenky na poslední chvíli budou levnější. Nízkonákladové aerolinky opět tyto lety někdy i mnohonásobně zdražují. Toto platí pro většinu leteckých společností, nikoliv cestovní kanceláře.

TIP: Dlouhodobě jsou nejvýhodnější letenky zhruba měsíc až tři měsíce (ideálně 4-6 týdnů) před odletem. Samozřejmě v kombinaci mimo svátky a prázdniny.

Mýtus č. 3: slevové akce = levnější lety

Toto platí především pro Ryanair. V minulosti tato společnost připravovala pravidelné slevové akce, kdy se třeba lítalo jen za letištní poplatky. Tato doba je ale nenávratně pryč. Nyní mají  pravidelné akce jen estetický vliv na cenu letenky. Není to tedy slevová akce v pravém slova smyslu.

TIP: O mnoho více atraktivní jsou akce ke konkrétní události. Například při zavedení nové trasy, výročí firmy nebo oslava ziskově úspěšného období. Díky takové akci Ryanair i WizzAir zlevní třeba o polovinu! V tu chvíli již nesmíte váhat a letenky zakoupit, protože levněji to už nepůjde. Na takové akce lze narazit zhruba jednou za 3 měsíce.

To je tedy takový základ, který vám může ušetřit i několik tisíc při nakupování letenek. Ještě jednou pro zopakování:

  • Letenky na léto kupovat ideálně s odletem před 1.7. na zimu před 17.12.
  • Letenky kupovat zhruba 1 – 3 měsíce před odletem, nikoliv těsně před vycestováním nebo naopak příliš dlouho
  • Datum vybírat mimo svátky a prázdniny nejen u nás ale i v cílové destinaci
  • Hlídat si na významné události u leteckých společností a nepodléhat pravidelným „akcím“

TIP: Pokud letáte častěji, rozhodně se vyplatí využít klubových výhod. Tím je znám především WizzAir a jeho Wizzair Discount Clubu (WDC). Členství lze zakoupit při koupi letenky, jedná se o roční členství. Díky WDC získáte slevu na každý let přibližně 10 €, tedy asi 270 Kč na veškeré lety a to nejen vy, ale i jedna osoba cestující s vámi! Pokud letíte sami, tak na zpátečním letu zaplatíte o 540 Kč méně. Pokud letí ve dvou, je to již 1080 Kč.

Předchozí článekLyžovačka ve Švýcarských Alpách – zpáteční letenky 1738 Kč
Další článekVietnam v březnu jen za 7 853 Kč